اوپــا جـونـگ ڪـی محبوب ترین کاربر انجمن
تنها کسی انتخاب میشود که برترین ارسال کننده روز ، هفته و ماه باشد .

آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنید

احادیث امام جعفر صادق (ع)
زمان کنونی: 02-19-2020، 04:24 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Տaghar
آخرین ارسال: Տaghar
پاسخ 114
بازدید 4957

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
جعفر صادق احادیث امام ع

احادیث امام جعفر صادق (ع)
نویسنده :Տaghar   آفلاین
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

................................

حضرت صادق (ع) فرمود : سکوت گنجی است بی پایان ، مردمان بردبار را زینت می دهد ، و جاهلان را از عیب و نقص نگه میدارد ، و نیز فرمود : سخن حق بهتر است از سکوت در باطل.

حضرت صادق (ع) فرمود :
 به طریق وحی از آسمان آمده است که اگر برای فرزندان آدم دو رودخانه از طلا و نقره جریان داشته باشد
 باز آدمی انتظار دارد محل سومی هم برای خود در نظر بگیرد ،
 مقصود این است که آدمی هرگز سیر نمیشود. 
  کِتابُ المَواعِظ شیخ صدوق  128

امام صادق (ع) فرمودند : نخستین کسی که راستگو را تصدیق میکند خدای عزوجل است که میداند او راستگو است و خودش هم خود را تصدیق میکند و میداند راستگو است.  اصول کافی جلد 3 صفحه 163

...........................................

امام صادق (ع) فرمودند : نخستین عضو سخنگوی بدن در روز قیامت ، رَحِم است که میگوید : پروردگارا ! هرکه در دنیا صله رحم کرد تو امروز بین خودت و او پیوند ده ، و هرکه در دنیا قطع رحم کرد ، امروز { رحمت } خود را از او ببر.  اصول کافی جلد 3 صفحه 222

امام صادق (ع) فرمود :
 سلمان خدایش رحمت کند گفته است از شش چیز در شگفتم به حدی که سه تای آنها مرا می خندانند
 و سه دیگرم میگریانند اما آن سه که مرا به گریه آورد
 جدایی از دوستان یعنی محمد (ص) و طرفدارانش و هراس از روز آخرت و حضور در پیشگاه احدیت 
و اما آن سه که برای من خنده آور است حال کسی که او دنیا را می طلبد
 و مرگ او را و از خدا بی خبری که خداوند از او غافل نیست و آنکه دل و دهان را پر از خنده میکند
 و نمی داند که خداوند از او راضی است یا ناراضی. 
 خصال شیخ صدوق جلد 1 صفحه 363

ابان بن عثمان گوید : مردی به خدمت امام صادق (ع) آمد و عرض کرد
 پدر و مادرم به قربانت مرا پندی ده ، حضرت فرمود :
 اگر خدای تبارک و تعالی عهده دار روزی است پس برای چه غم روزی میخورند ؟
 و اگر روزی قسمت شده است چرا باید حرص ورزید ؟ و اگر حساب حق است جمع مال چرا ؟
 و اگر عوض آنچه در راه خدا داده شود حق است بخل ورزیدن برای چه ؟
 و اگر کیفری از آتش هست گناه چرا ؟
 و اگر مرگ حق است شادی برای چه ؟
 و اگر نمایان بودن کارها بر خداوند حق است حیله و مکر برای چیست ؟
 و اگر گذشتن بر صراط حق است به خود بالیدن برای چه ؟
 و اگر همه چیز به قضا و قدر الهی است اندوه برای چیست ؟
 و اگر دنیا فانی است دلبستگی به آن برای چیست ؟
   خصال شیخ صدوق جلد 2 صفحه 526

امام صادق (ع) فرمودند : نخستین عضو سخنگوی بدن در روز قیامت ،
 رَحِم است که میگوید : پروردگارا ! هرکه در دنیا صله رحم کرد
 تو امروز بین خودت و او پیوند ده ، و هرکه در دنیا قطع رحم کرد ،
 امروز { رحمت } خود را از او ببر.
  اصول کافی جلد 3 صفحه 222

حضرت صادق (ع) فرمود : تعجب دارم از کسی که از چهارچیز میترسد و چگونه به چهار چیز دیگر پناه نمی برد ؟ کسی که ترس بر او مستولی شده باید متوجه باشد که خدا فرمود : (( خداوند ما را کفایت میکند و او پشتیبانی خوب برای ما هست )) و در دنبال این جمله فرمود : آنها به نعمت خداوند رسیدند و پروردگار از فضل خود آنها را بی نیاز ساخت و هرگز بدی به آنان نخواهد رسید. تعجب دارم از کسی که اندوه او را فراگرفته و متوجه این آیه شریفه نیست که (( نیست خدایی مگر آن خداوند یکتا خداوندا تو پاک و منزهی و من از ستمکاران هستم )) ، و پروردگار در دنبال آن فرموده : (( ما او را اجابت کردیم و از غم و اندوه رهانیدیم و همین طور مومنین را نیز نجات می دهیم )) تعجب دارم از کسی که به او مکر شده و فریبش داده اند به این آیه شریفه پناه نمیبرد که : (( واگذاشتم همه کارهای خود را به خداوند و پروردگار به امور بندگان بینا است )) ، و در دنبال آن فرموده : خداوند آن بنده خود را که امورش را به او واگذار کرده از مکرها و اندیشه های فاسد آنها حفظ خواهد کرد. تعجب دارم از کسی که طالب زینتهای دنیا است چرا به این آیه شریفه توجه ندارد که : (( نیرویی جز خداوند در جهان حکومت نمیکند و مشیت او در همه امور جاری است )) و در دنباله آن آیه فرمود : مرا می نگری که از تو مال و فرزند کمتر دارم و امید است خداوند بهتر از این باغت را به من بدهد.

مردی خدمت حضرت صادق (ع) آمد و عرض کرد : پدر و مادرم فدایت باد ای فرزند رسولخدا مرا موعظه کن ، امام (ع) فرمود : خداوند ضامن روزی تو هست پس این فعالیت و حرص و ولع تو برای چیست ؟  و اگر روزی تقسیم شده و هرکس به اندازه خود از روزی بهره میبرد پس این حرص و آزار برای چیست ؟ و اگر حساب مردم در روز قیامت به خداوند عرضه میگردد پس مکر و حیله برای چیست ؟ و اگر شیطان با مردم دشمنی دارد و آنان را گمراه میکند پس غفلت مردم برای چیست ؟ و اگر عبور مردم از پل صراط حق است ، پس خودپسندی برای چیست ؟ و اگر همه امور به حکم خداوند جریان دارد و دنیا گذران و فانی است پس آرامش خاطر برای چیست ؟
حضرت صادق (ع) فرمود : من برای سه نفر ترحم می کنم و شایسته هستند که مورد ترحم واقع شوند : عزیزی که ذلیل شده باشد و عزت او از بین رفته باشد ، ثروتمندی که بعد از مال داری نیازمند شده ، و عالمی که مورد استخفاف نادانان شده باشد.
امام صادق (ع) فرمودند : پنج نفر همان طورند که من می گویم : 1.شخص بخیل هرگز آسایش ندارد 2.آدم حسود از زندگی لذت نمی برد 3.حُکام وفا ندارند 4.دروغگو مردانگی ندارد 5.آدم نادان هرگز به مقام بزرگ و سعادت نمی رسد.

حضرت امام صادق (ع)  به شیعیان فرمود : بدانيد بخدا سوگند كه شما بر دين خدا و فرشتگانيد پس ما را بورع و دورى از گناه و كوشش در كردار نيك و بسيارى عبادت يارى كنيد.    ارشاد القلوب جلد 1  صفحه 245

........................................

حضرت صادق عليه السّلام فرمود: چشمتان را زياد به خواب عادت ندهيد زيرا كه كمتر سپاسگزارى ميكنند.   ارشاد القلوب ج‏لد 1  صفحه 226

حضرت صادق عليه السّلام فرمود :
 بر شما باد به دورى از گناه و راست گفتن و برگرداندن امانت براى كسى كه شما را امين دانسته
كه همانا اگر كشنده ى حضرت امام حسين عليه السّلام شمشيرى را كه با آن امام حسين را كشته پيش من بعنوان امانت بگذارد خيانت نمی ‏كنم
 و به او برميگردانم.  
 ارشاد القلوب جلد 1  صفحه 245

از مفضل بن صالح روايت شده او گفته كه امام صادق عليه السّلام فرمود :

اى مفضّل همانا براى خدا بندگانيست كه او را با نيت خالص در پنهان پرستش ميكنند خدا هم بخوبى با آنان معامله ميكند و اينان كسانى هستند كه روز قيامت نامه‏ هايشان را با ترس از نظر ميگذرانند و هر گاه در پيشگاه پروردگار بايستند نامه‏ هايشان را پر ميبينند از كردارهاى خوبى كه در پنهان انجام داده‏ اند.سپس از آن حضرت پرسيديم كه چطور می‏شود فرمود : خدا آنها را بزرگتر از اين ميداند كه فرشتگان بر كردارشان آگاه شوند و درين بيان امام دلالتى بر اين است كه عبادت نهانى افضل و برتر از عبادت  آشكار است‏.

ارشاد القلوب جلد 1  صفحه 226

حضرت صادق عليه السّلام فرمود: هنگامى كه حضرت رسول بر جنازه‏ ى سعد بن معاذ نماز گُذارد فرمود :  نود هزار فرشته بر سعد نماز خواندند  جبرئيل گفت ( علتش هم این بود که ) او در هر حال ، ايستاده یا نشسته ، سواره یا پياده در رفت و آمدها سوره «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ» را قرائت می ‏كرد.  ارشاد القلوب جلد 1 صفحه 208

..............................

امام صادق (ع) : در حكمت آل داود است كه اى پسر آدم چطور سخن از هدايت و راهنمائى ديگران ميگوئى ولى خودت بر بديها پيروز نميشوى.   ارشاد القلوب جلد 1 صفحه 207

............................

حضرت صادق عليه السّلام فرمود: سه چيز است كه با آنها چيزى زيان نميرساند دعا در گرفتاريها و غمها ، استغفار هنگام گناه كردن و شكر هنگام نعمت‏.   ارشاد القلوب جلد 1 صفحه 207