آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنید

احادیث امام جعفر صادق (ع)
زمان کنونی: 09-22-2020، 06:07 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Տaghar
آخرین ارسال: Տaghar
پاسخ 114
بازدید 5823

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
جعفر صادق احادیث امام ع

احادیث امام جعفر صادق (ع)
نویسنده :Տaghar   آفلاین
الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

................................

حضرت صادق (ع) فرمود : سکوت گنجی است بی پایان ، مردمان بردبار را زینت می دهد ، و جاهلان را از عیب و نقص نگه میدارد ، و نیز فرمود : سخن حق بهتر است از سکوت در باطل.

امام صادق (ع) : مردی با نگرانی به امام صادق (ع) عرض کرد : به خدا قسم سخت دچار دنیا طلبی شده ام و دوست دارم که بر مال و ذخائر آن دست یابم وضع من چگونه خواهد بود ؟ حضرت از او سوال کرد دوست داری با مال دنیا چه کنی و درآمدت را در چه راهی صرف کنی ؟ جواب داد :1 - قسمتی را در بهبود زندگی خود و خانواده ام صرف نمایم 2- صله رحم کنم و به بستگان تهیدست و فقیرم کمک کنم 3- در راه خدا به فقراء و مستمندان کمک کنم 4- به سفر عبادت حج و عمره بروم حضرت فرمود : نگران نباش کار تو دنیا طلبی خلاف نیست بلکه این کار تو آخرت طلبی است ( برای آخرتت با این اعمال توشه می فرستی )
  الحدیث جلد 3 صفحه 147

امام صادق (ع) : خوب و خوشبخت کسی است که مادرش دارای گوهر گرانبهای عفت و طهارت فکر باشد .              الحدیث جلد 3 صفحه 137

...................................

امام صادق (ع) : از علی (ع) حدیث کرده است : که پیغمبر اکرم (ص) امر فرمود که ما با گناه کاران عبوس و ترش روی برخورد نماییم .     الحدیث جلد 3 صفحه 134

.................................

امام صادق (ع) : در تفسیر آیه فطرت فرموده است که خداوند بشر را با فطرت خدا پرستی آفریده .             الحدیث جلد 3 صفحه 246

امام صادق (ع) : احمد بن نعمان از امام (ع) سئوال کرد که دختر بچه شش ساله نزد من است و با من محرم نیست ، امام فرمود او را نبوس و در آغوش مگیر.الحدیث جلد 3 صفحه 89

.......................................

امام صادق (ع) : فرزندان خود را هفت سال آزاد بگذار بازی کنند و در هفت سال دوم او را با ادب و روشهای مفید و لازم تربیت کن ، و در هفت سال سوم مانند یک رفیق صمیمی ، مصاحب و ملازمش باش . الحدیث جلد 3 صفحه 103

..................................

امام صادق (ع) : هر صاحب حرفه و صنعتی ناچار باید دارای سه خصلت باشد تا بتواند به وسیله آن تحصیل درآمد کند . اول آنکه با درستکاری و امانت رفتار کند . سوم آنکه با کار فرمایان حُسن برخورد داشته باشد و نسبت به آنان ابزار تمایل نماید.                    الحدیث جلد 3 صفحه 7

امام صادق (ع) : از افراط در کار و تلاش بیش از حد بپرهیزید
 و همچنین از سستی و مسامحه کاری اجتناب نما که این هردو کلید تمام بدیها و بدبختیها است ،
 زیرا افراد مسامحه کار انجام وظیفه نمی کنند و حق کار را آنطور که باید ادا نمی نمایند ،
 و افراد زیاده رو در مرز حق توقف نمی نمایند و از حدود مصلحت تجاوز می کنند.
    الحدیث جلد 3 صفحه 10

زراره گوید مردی به حضور امام جعفر صادق (ع) آمد :
 عرض کرد دست سالمی ندارم که با آن کار کنم ، سرمایه ندارم تا با آن تجارت نمایم ،
مرد محروم و مستمندی هستم چه کنم ؟ امام صادق (ع) که می دید سر آن مرد سالم است
و می تواند طبق رسوم محلی با آن کار کند راضی نشد عزت و شرف مرد با گدائی کردن از مردم درهم بشکند ،
 به مرد فرمود با سرت باربری کن و خود را از مردم مستغنی و بی نیاز بدان. 
                الحدیث جلد 3 صفحه 22

امام صادق (ع) : مردم گرفتار بلا را هدف خود قرار ندهید زیرا نگاه شما آنها را غصه دار و محزون می کند .  

الحدیث جلد 3 صفحه 327

در تعالیم اخلاق اسلام به طور عموم استهزاء و اهانت , ملامت و شماتت , ممنوع شناخته شده و اولیاء اسلام جدا مردم را از این اعمال ناپسند بر حذر داشته اند درباره افراد مریض و معیوب و ناقص الخلقه و طرز معاشرت با آنان اخبار و حدیث مخصوص رسیده که اگر عملا مراعات شود  مبتلایان در برخورد با مردم دچار ناراحتی روان و احساس حقارت نمی شوند 

به امام صادق (ع) عرض شد که ما فرزندان خود را به اسماء شما و پدرانتان نام گذاری می کنیم آیا این عمل برای ما در پیشگاه الهی اجر وفایده ای دارد ؟ حضرت فرمود : بلی به خدا قسم این عمل نفع معنوی دارد .                        الحدیث جلد 3 صفحه 107

..............................

امام صادق (ع) : به پدر خود نیکی کنید تا فرزندانتان نیز به این سنت مقدس عمل کنند و به شما نیکی کنند .        الحدیث جلد 3 صفحه 330

.............................

ابن سنان از حضرت صادق (ع) سؤال كرد چه موقع اموال نوجوان در اختيارش گذارده مي‌شود؟ حضرت فرمود: موقعي كه بالغ شود و به علاوه رشد عقلي وي نيز معلوم گردد و سفيه يا ضعيف‌العقل نباشد. الحديث جلد 3  صفحه 404

امام صادق (ع) فرمود : روزي رسول اكرم (ص) به منبر رفت
 و پس از حمد و ثناي الهي فرمود: اي مردم جبرئيل، از پيشگاه الهي نزد من آمد و گفت دختران باكره
 مانند ميوه درختند، موقعي كه مي‌رسد اگر چيده نشود اشعه آفتاب فاسدش مي‌كند و وزش باد آنرا پراكنده مي‌سازد.
 همچنين دختران وقتي به حد بلوغ رسيدند و مانند زنان در خويشتن تمايل جنسي احساس نمودند دارويي جز شوهر ندارند 
و اگر همسر نگيرند از فساد ايمن نيستند چه آنكه بشرند و بشر از خطا و  لغزش مصون نيست.
 الحديث جلد 3  صفحه 395

امام صادق (ع) : زني كه به همسري خويش انتخاب مي‌كني، مانند قلاده‌ايست كه با اختيار بر گردن خود مي‌افكني، با عقل و بصيرت نگاه كن كه به چه چيز گردن مي‌نهي.الحديث، جلد 3 ، صفحه 393

............................

امام صادق (ع) : کسی که بدون بصیرت و دانایی به کاری دست می زند مانند مسافری است که در بیراهه می رود او هر قدر بر سرعت رفتن خود می افزاید به همان نسبت از جاده دورتر می شود .    
   الحدیث جلد 3
 صفحه 235

.........................................

امام صادق (ع) : ارزش و فضیلت نیت از عمل به آن بیشتر است بلکه عمل خود جلوه و ظهور نیت است خداوند در قرآن فرموده : هر کس مطابق نیت خود عمل می کند.الحدیث جلد 3 صفحه 233

امام صادق (ع) : خداوند بر بندگان خود منت گذارده و سه چیز را در نظام خلقت بر قرار فرموده است : 1- بوی تعفن بد را پس از قبض روح بر اجساد مرده قرار داده و اگر این بوی تعفن بد نمی بود هیچ دوستی دوست خود را دفن نمی کرد 2- فراموشی را بر مصیبت زدگان قرار داده است که اگر این نبود مصیبت همچنان با شدت اولیه خود باقی می ماند ( مصیبت فراموش نمی شد )  نسل ها از بین می رفت ( زیرا شدت تاثر و ناراحتی نمی گذارد  مصیبت زده سمت تمایل جنسی رود . یا متوجه تمایل جنسی شود )سومی خداوند حشرات و کرمهای کوچک را بر گندم ، جو ، برنج و دیگر حبوبات قرار داده که اگر این حشرات و کرمهای کوچک نمی بود پادشاهان مواد غذایی مردم را به صورت گنج همانند طلا و نقره زیر خاک ذخیره می کردند .   الحدیث جلد 3 صفحه 228