آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدتأثير تغذيه بر اخلاق
زمان کنونی: 05-08-2021، 10:51 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
پاسخ 3
بازدید 1712

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
تغذيه بر اخلاق تأثير

تأثير تغذيه بر اخلاق
#1
در روايات متعددى مى خوانيم : يكى ازشرايط استجابت دعا پرهيز از غذاى حرام است؛ از جمله، در حديثى آمده است كه شخصى نزدپيامبر صلى الله عليه و آله آمد و عرض كرد: «احب ان يستجاب دعائى؛ دوست دارم دعاىمن مستجاب شود!» پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: «طهر ماكلك ولاتدخل بطنك الحرام، غذاى خود را پاك كن و از غذاى حرام پرهيز نما!»
همين معنى از همان بزرگوار با تعبيرديگرى آمده است، مى فرمايد: «من احب ان يستجاب دعائه فليطيب مطعمه و مكسبه; كسى كهدوست دارد دعايش مستجاب شود، طعام و كسب خود را از حرام پاك كند!»
با توجه به اين كه در حديثى از امام صادقعليه السلام مى خوانيم: «ان الله لايستجيب دعاء بظهر قلب قاس; خداوند دعايى را كهاز قلب قساوتمند برخيزد مستجاب نمى كند!» مى توان نتيجه گرفت كه غذاى ناپاك و حرام،قلب را تاريك و قساوتمند مى كند; و به همين دليل، دعاى حرام خواران مستجاب نمى شودو از اينجا به رابطه نزديكى كه در ميان ناپاكى درون و تغذيه حرام وجود دارد، مىتوان پى برد.
در حديث معروف امام حسين عليه السلام درروز عاشورا آمده است كه بعد از ايراد آن سخنان داغ و پر محتوا و گيرا در برابر لشكرلجوج و قساوتمند كوفه، هنگامى كه ملاحظه كرد آنها حاضر به سكوت و گوش دادن بهسخنانش نيستند، فرمود: (آرى! شما حاضر به شنيدن سخن حق نيستيد زيرا ملئت بطونكم منالحرام فطبع الله على قلوبكم; شكمهاى شما از غذاهاى حرام پر شده است، در نتيجهخداوند بر دلهاى شما مهر زده است (و هرگز حقايق را درك نمى كنيد!(
در روايات ديگرى آمده است; كه رابطهاى در ميان خوردن غذاى حرام و عدم قبول نماز و روزه و عبادات، وجود دارد; از جمله،در حديثى از پيامبراكرم صلى الله عليه و آله مى خوانيم: « من اكل لقمة حرام لن تقبلله صلوة اربعين ليلة، و لم تستجب له دعوة اربعين صباحا و كل لحم ينبته الحرامفالنار اولى به و ان اللقمة الواحدة تنبت اللحم; هركسى لقمه اى از غذاى حرام بخوردتا چهل شب نماز او قبول نمى شود،و تا چهل روز دعاى او مستجاب نمى گردد; و هر گوشتىكه از حرام برويد، آتش دوزخ براى آن سزاوارتر است; و حتى يك لقمه نيز باعث روييدنگوشت مى شود!»
بديهى است براى قبولى نماز، شرايط زيادىلازم است، از جمله حضور قلب و پاكى دل، اما غذاى حرام پاكى قلب و صفاى دل را ازانسان مى گيرد.
در روايات متعدد ديگرى از پيامبراكرمصلى الله عليه و آله و امامان معصوم عليهم السلام آمده است كه: «من ترك اللحماربعين صباحا ساء خلقه; كسى كه چهل روز گوشت را ترك كند، اخلاق او بد مىشود!»
از اين احاديث بخوبى استفاده مىشود كه در گوشت ماده اى است كه اگر براى مدت طولانى از بدن انسان قطع شود،در روحياتو اخلاق او اثر مى گذارد،و كج خلقى و بد اخلاقى به بار مى آورد.
البته استفاده زياد از گوشت حيوانات نيزدر بعضى از روايات مزموم شمرده شده، ولى از ترك آن براى مدت طولانى نيز در بسيارىاز روايات نهى شده است.
نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#2
در روايات زيادى كه در كتاب «اطعمه واشربه » آمده است، رابطه اى ميان بسيارى از غذاها و اخلاق خوب و بد، بيان گرديده بهعنوان نمونه:
در حديثى از رسول خدا صلى الله عليه وآله مى خوانيم: «عليكم بالزيت فانه يكشف المرة .... و يحسن الخلق; بر شما لازم استكه از زيت (زيت به معنىدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
يا هرگونه روغن مايع است) استفاده كنيد، زيرا صفرا را از بين       مى برد... و اخلاقانسان را نيكو مى كند!»
در حديثى از امام صادق عليه السلام مىخوانيم: كه از كلام پيامبر صلى الله عليه و آله چنين نقل مى كند «من سره ان يقلغيظه فلياكل لحم الدراج; كسى كه دوست دارد خشم او كم شود گوشت دراج را بخورد!»(دراج پرنده‏اى است‏شبيه به كبك كه گوشت لذيدى دارد(
از اين تعبير بخوبى استفاده مى شود كهرابطه اى ميان تغذيه و خشم و بردبارى وجوددارد.
در روايت مشروحى از تفسير عياشى ازامام صادق عليه السلام نقل شده درباره اين كه چرا خداوند خون را حرام كرده مىفرمايد: «و اما الدم فانه يورث الكلب و قسوة القلب و قلة الرافة و الرحمة لا يؤمنان يقتل ولده و والديه ....; اين كه خداوند خوردن خون را حرام كرده به خاطر آن استكه سبب جنون و سنگدلى و كمبود رافت و مهربانى مى شود ... تا آنجا كه ممكن است فرزندو يا پدر و مادرش را به قتل برساند!»
در بخش ديگرى از اين روايت مى فرمايد: «واما الخمر فانه حرمها لفعلها و فسادها وقال ان مدمن الخمر كعابد الوثن و يورثارتعاشا و يذهب بنوره و يهدم مروته; و اما شراب، خداوند آن را به خاطر تاثير وفسادش حرام كرده است و فرمود شخص دائم الخمر مانند بت پرست است بدنش لرزان مى شود،و نور (معنويت) او را از بين مى برد، و شخصيت او را ويران مى سازد!»
در روايات متعددى كه در كافى دربارهدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آمده است رابطه ميان خوردن انگورو برطرف شدن غم و اندوه ديده    مى شود; از جمله، در حديثى از امام صادق عليه السلاممى خوانيم: « شكى نبى من الانبياء الى الله عزوجل الغم فامره الله عزوجل باكل العنب; يكى از پيامبران الهى از غم و اندوه (و افسردگى) به پيشگاه خداوند متعال شكايت كرد; خداوند متعال به او دستور داد كه انگور بخورد!»
اين حديث تاكيد بيشترى است بر مسالهارتباط تغذيه با مسائل اخلاقى.
در احاديث متعددى نيز رابطه خوردندیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
و از ميان رفتن وسوسه هاى شيطانى وبه وجود آمدن نورانيت قلب ديده    مى شود; از جمله، در حديث معتبرى از امام صادق عليهالسلام آمده است كه مى فرمود: « من اكل رمانة على الريق انارت قلبه اربعين يوما; كسىكه يك انار را ناشتا بخورد، چهل روز قلبش را نورانى مى كند».
در روايت متعددى در باب « خوردن»تعبيراتى ديده مى شود كه همه نشانه ارتباط تغذيه با روحيات و مسائل اخلاقى است; ازجمله، در حديثى از رسول خدا صلى الله عليه و آله مى خوانيم كه به جعفر (ابن ابىطالب)عليهماالسلام فرمود

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#3
«يا جعفر كل السفرجل فانه يقوى القلب و يشجع الجبان; اىجعفر! «دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
»
بخور قلب را تقويت مىكند و ترسو را شجاع مى سازد!»
در بعضى از احاديث رابطه ميان غذاىاضافى و سنگدلى و قساوت و عدم پذيرش موعظه ديده مى شود; از جمله، در كتاب « اعلامالدين » از پيغمبر اكرم نقل شده كه فرمود: « اياكم و فضول المطعم فانه يسم القلببالقسوة و يبطى ء بالجوارح عن الطاعة و يصم الهمم عن سماع الموعظة; از غذاى اضافىبپرهيزيد كه قلب را پر قساوت مى كند و از اطاعت حق تنبل مى سازد و گوش را از شنيدنموعظه كر مى نمايد!»
فضول الطعام (غذاى اضافى) ممكن است اشارهبه پرخورى باشد يا غذاهاى باقى مانده و فاسد شده، و در هر حال از رابطه تغذيهومسائل اخلاقى خبر مى دهد.
همين معنى در بحارالانوار از بعضى ازروات اهل سنت از پيغمبراكرم صلى الله عليه و آله نقل شده است.
از اين حديث بخوبى استفاده مى شود كهغذاى اضافى سه پيامد سوء دارد : قساوت مى آورد; انسان را در انجام عبادات وطاعات تنبل مى كند; و گوش شنوا را در برابر مواعظ از انسان مى گيرد!
اين مطلب كاملا محسوس است كه وقتى انسانغذاى زياد و سنگين مى خورد عبادات را به زحمت به جا مى آورد و نشاطى براى عبادتندارد بعكس هنگامى كه غذاى ساده و كم مى خورد قبل از اذان صبح بيدار است نشاط داردو حالت مطالعه و عبادت دارد.
همچنين به تجربه رسيده است هنگامى كهانسان روزه مى گيرد رقت قلب پيدا مى كند و آمادگى بيشتر براى شنيدن مواعظ در اوحاصل مى شود; بعكس هنگامى كه شكم پر است فكر انسان درست كار نمى كند و خودش را ازخدا دور مى بيند.
در احاديث اسلامى در ارتباط نوشيدنعسل با صفاى قلب، از اميرمؤمنان على عليه السلام مى خوانيم: « العسل شفاء من كل داءو لا داء فيه يقل البلغم و يجلى القلب; دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شفاى تمام بيماريها است و در آن بيمارى نيت بلغم را كم  مى كندو قلب را صفا مى بخشد.»
نتيجه:
از مجموع آنچه در بالا آورديم و رواياتفراوان ديگر كه ذكر آنها به طول مى انجامد بخوبى استفاده مى شود كه رابطه نزديكىميان تغذيه و روحيات و اخلاقيات وجود دارد، هرگز نمى گوئيم غذاها علت تامه براىاخلاق خوب يا بد است، بلكه همين اندازه مى دانيم كه طبق روايات بالا يكى از عواملزمينه ساز پاكى و اخلاق، تغذيه است هم از نظر نوع غذاها و هم از نظر حلال و حرامبودن آنها.
دانشمندان امروز نيز معتقدند بسيارى ازپديده هاى اخلاقى به خاطر هورمونهائى است كه غده هاى بدن تراوش    مى كند و تراوش غدهها رابطه نزديكى با تغذيه انسان دارد; بر همين اساس، بعضى معتقدند كه گوشت هرحيوانى

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#4
حاوى صفات آن حيوان است، واز طريق غده ها و تراوش آنها در اخلاق كسانى كه ازآن تغذيه مى كنند اثر مى گذارد. گوشت درندگان انسان را درنده خو مى كند، و گشت خوكصفت بى بندوبارى جنسى را كه از ويژگيهاى اين حيوان است به خورنده آن منتقل مى سازد.
اين از نظر رابطه طبيعى و مادى است، ازنظر رابطه معنوى نيز آثار خوردن غذاى حرام غير قابل انكار است، غذاى حرام قلب راتاريك و روح را ظلمانى مى كند و فضائل اخلاقى را ضعيف مى سازد.
اين سخن با ذكر يك داستان تاريخى كه مورخمعروف مسعودى در «مروج الذهب » آورده پايان مى دهيم:
او از «فضل بن ربيع » نقل مى كند كه« شريك ابن عبدالله » روزى وارد بر « مهدى » خليفه عباسى شد، مهدى به او گفت بايدحتما يكى از سه كار را انجام دهى، شريك سؤال كرد كدام سه كار؟ گفت يا قضاوت را ازسوى من بپذيرى و يا تعليم فرزندم را برعهده بگيرى، و يا غذائى (با ما) بخورى! شريكفكرى كرد و گفت سومى از همه آسانتر است، مهدى او را نگهداشت و به آشپز گفت انواعىاز خوراك مغز آميخته با شكر و عسل براى او فراهم ساز.
هنگامى كه « شريك » از آن غذاى بسيار لذيذو (طبعا حرام) فارغ شد، آشپز رو به خليفه كرد و گفت اين پيرمرد بعد از خوردن اينغذا هرگز بوى رستگارى را نخواهد ديد! فضل ابن ربيع مى گويد مطلب همين گونه شد، وشريك ابن عبدالله بعد از اين ماجرا هم به تعليم فرزندان آنها پرداخت و هم منصبقضاوت را از سوى آنها پذيرفت.
منبع : كتاب اخلاق در قرآن كريم آيه اللهمكارم شيرازي، جلد اول صفحه 149
نام کاربر ( ارسال کننده مطلب ) : سعيد کميلي
 
 
 
 
 
 
 
 
« اللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِکَ الفَرَج  »موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  4عمل برای خوشبختی واقعی !!(اخلاق کاربردی) Ay Sona 1 1,171 08-15-2015, 08:38 AM
آخرین ارسال: Ay Sona
  حدیثی جالب که مرگ را برایمان دلچسب می کند! (اخلاق کاربردی) Ay Sona 1 831 08-15-2015, 08:36 AM
آخرین ارسال: Ay Sona
  نقش طبیعت در اخلاق ما ! Ay Sona 1 789 08-15-2015, 12:06 AM
آخرین ارسال: Ay Sona
  تو از خدا بلا می خواهی؟ (اخلاق عبادی) Ay Sona 0 772 08-14-2015, 11:11 PM
آخرین ارسال: Ay Sona
Star چگونه شیطان از ما سواری می گیرد! (اخلاق کاربردی) ❀ مصطفی ❀ 1 752 04-27-2015, 05:37 PM
آخرین ارسال: ❀ مصطفی ❀
Star بدترین خصلتی که انسان را بیچاره می کند.(اخلاق کاربردی) ❀ مصطفی ❀ 1 815 04-27-2015, 05:15 PM
آخرین ارسال: ❀ مصطفی ❀

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان