اوپــا جـونـگ ڪـی محبوب ترین کاربر انجمن
تنها کسی انتخاب میشود که برترین ارسال کننده روز ، هفته و ماه باشد .

آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدجزر و مد
زمان کنونی: 09-29-2022، 11:36 AM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: !!Maryam!!
آخرین ارسال: !!Maryam!!
پاسخ 0
بازدید 629

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
جزر مد و

جزر و مد
#1
توی این تاپیک میخوام شما رو با وضعیت عمودی و افقی جذر و مد آشنا کنممهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد


دو جسم در فضا به هم نیروی گرانشی وارد می کنند که تاثیرات آن را جزر و مد یا کشند می‌گویند.جزر به معنی پایین آمدن و فرو کش کردن و مد به معنی بالا آمدن است.

در مورد زمین، ماه و خورشید عامل ایجاد جزر ومد هستند.(ماه عامل موثرتری است :به خاطر فاصله‌ی بیشتر٬ تاثیر خورشید حدود ۴۶٪ تأثیر ماه است.)همزمان با پدید آمدن مد در یک طرف زمین مد دیگری در نقطه‌ی مقابل رخ می‌دهد. در بیشتر نواحی اقیانوس دو جزر و دو مد در هر روز دیده می شود.ولی مناطقی هم هستند که یک جزر و یک مد را در هر روز تجربه می‌کنند که بستگی به موقعیت ماه و خورشید در آن زمان و ریخت و شکل سواحل دارد.

باید توجه کرد که جذر و مد تنها مخصوص دریاها نیست.دریاها فقط چون مایع هستند راحت تر دچار جا به جایی می‌شوند.بلکه خشکی‌های زمین نیز تحت تاثیر جاذبه ی ماه جابه جا می‌شوند با اینکه اصلا به آسانی حرکت آب ها دیده نمی شوند.اتمسفر زمین می‌تواند در نتیجه ی این جاذبه کیلومترها تغییر کند. به‌طور میانگین بازه زمانی میان دو جزر و مد پیاپی ۱۲ ساعت و ۲۵/۵ دقیقه است، درست نیمه زمانی که طول می‌کشد، تا ماه ظاهرا یک دور کامل گرد زمین را بپیماید یعنی ۲۴ ساعت و ۵۱ دقیقه.(به خاطر حرکت زمین در یک روز بیشتر از ۲۴ ساعت)


جزر و مدها می‌توانند بیشینه یا کمینه باشند که بستگی به موقعیت ماه وزمین(به این ترتیب که اگر هر دو در یک طرف(ماه نو)باشند جزر ومد بیشینه(مهکشند) و اگر در دو طرف خلاف هم باشند کمینه(کهکشند) است.و نیز بستگی به موقعیت ماه از نظر نزدیکی با زمین دارد(مثلا در مورد ماه درحضیض٬ نیروی جزر ومد می‌تواند ۲۰٪ افزایش پیدا کند)مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيدهم چنین نیروی گرانش ماه و جزر و مد٬ ترمزی برای چرخش زمین محسوب شده و بر طول شبانه روز(البته در دراز مدت)می افزاید.مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد


بررسی خطوط رشد سنگواره های مرجانی بیانگر شراسط زیر در ۶۵۰ میلیون سال قبل است:

طول روز حدود ۲۲ ساعت.
۱۳/۱ ماه هلالی در سال.

حدود ۴۰۰ روز خورشیدی در سال.
آواتارهای کمیته فرهنگ شهروندی : دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان