اوپــا جـونـگ ڪـی محبوب ترین کاربر انجمن
تنها کسی انتخاب میشود که برترین ارسال کننده روز ، هفته و ماه باشد .

آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدحدیث هایی در مورد دنیا
زمان کنونی: 05-30-2023، 01:39 AM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: royajoooon
آخرین ارسال: royajoooon
پاسخ 15
بازدید 5274

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
در حدیث دنیا هایی مورد

حدیث هایی در مورد دنیا
#1
آغاز خلقت دنیا
1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: حضرت موسی در پیشگاه الهی از آغاز دنیا سوال کرد و گفت چه مدت است که آن را آفریده ای. خداوند فرمود: از مشکلات علم من می پرسی ؟ گفت پروردگارا دوست دارم این حقیقت را بدانم. فرمود: از آفرینش دنیا صد هزار هزار سال که ده برابر تکرار شود گذشته است. این عدد همان است که امروز آن را میلیارد می خوانند.
منبع : بحار 14،ص81
2- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند:  دنیا سرای راستی است برای کسی که آن را به راستی و درستی تلقی نماید، خانه ی ایمنی و سلامت است برای کسی که آن را به درستی درک کند، جایگاه توانگری است برای کسیکه از آن توشه بردارد ، سرای موعظه است برای کسیکه از آن پند گیرد، سجده گاه دوستان خدا و نماز خانه ی فرشتگان الهی است، محل نزول وحی پروردگار و تجارتخانه ی دوستداران حضرت حق است، در آن به کسب رحمت الهی پرداختند و سودی که نصیبشان گردید بهشت جاودان است.
منبع : نهج البلاغه ، کلمه ی 126
3- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند:  مجموع عمر آدمی در دنیا ساعتی بیش نیست آنچه از این ساعت گذشته است معدوم شده و لذّت و اَلَمی از آن احساس نمی کنید و آنچه هنوز از آن نیامده است نمی دانید چیست، سرمایه ی موجود و پر ارزش عمر ، تنها همان لحظات نقدی است که اینک در اختیار شما است و در آن به سر می برید. مالک نفس خود باشید و در حال حاضر برای اصلاح و رستگاری خود بکوشید، در مشکلات وظیفه شناسی و اطاعت از اوامر الهی و از آلودگی به گناه و نافرمانی خداوند، خودداری کنید.
منبع : کافی 2 ،ص454
نویسنده :royajoooon   آفلاین
#2
4- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند: دنیا برایتو دو روز است. یک روز به نفع تو و طبق تمایلات تو است و یک روز به ضرر تو و بر خلاف خواهش های تو است. روزی که به نفع تو است و نعم الهی را در اختیار داری طغیان و سرکشی منما، و روزی که به ضرر تو است و گرفتار ناملائماتی ،صابر و بردبار باش.

منبع : نهج البلاغه ،کلمه ی 390

5- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند: چه نزدیک است دنیا را گذران و رفتن و چه نزدیک است جوانی را ، پیری و درهم شکستن.

منبع : غررالحکم ،ص754

6- حضرت امام علی (علیه السّلام)در ضمن نامه ای که به عبدالله بن عبّاس نوشته فرموده اند: نسبت به چیزی که از دنیایت فوت شده و از دست داده ای غمگین و بی تاب مباش.

منبع : نهج البلاغه فیض ،ص864 و 1265

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#3
7- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند: غم و اندوه سال نیامده را بر امروز خود تحمیل منما که هر روزی هر آنچه در آن هست برای تو کافی است .
منبع : نهج البلاغه فیض ،ص864 و 1265
8- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرموده اند: ای مردم جهان، دنیا سرای گذران و آخرت منزل جاویدان است. شما از دنیائی که رهگذر شما است برای قرارگاه خود ذخیره ای اندوزید و سرمایه ای بردارید.
منبع : نهج البلاغه ،خطبه ی 194
9- حضرت امام سجاد (علیه السّلام)فرموده اند: کسی که به کرامت نفس و شخصیت روحانی نائل آمده است مادیات پست، نزد او حقیر و ناچیز است.
منیع :  تحف العقول ص 278

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#4
10- حضرت امام موسی کاظم (علیه السّلام)فرموده اند: از ما نیست و به ما بستگی روحانی ندارد آنکس که دنیای خود را برای دینش یا دین خود را برای دنیای خویش ترک گوید.

منبع : بحار جلد 17، ص208

11- حضرت امام صادق (علیه السّلام)فرموده اند: ایّام زندگی سه روز است: اوّل روزیکه گذشته است و برگشت ندارد، دوّم روز موجود است که مردم در آن قرار دارند و در اختیار آنهاست ، باید آن را مغتنم شمارند و از آن استفاده نمایند ، سوّم فردایی است که نیامده و تنها آرزوی آن را در دست دارند.

منبع : تحف العقول ،ص324

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#5
دنیا پرستها
12- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرموده اند: محبّت دنیا عقل را فاسد می کند و گوش دل را از شنیدن مطالب حکیمانه ناشنوا میسازد.
منبع : فهرست غرر،ص111
13- حضرت امام صادق (علیه السّلام)فرموده اند: کسیکه به دنیا دل بسته و در بند علاقه اش اسیر است همواره گرفتار سه حالت روحی است: غصّه و اندوهی که هرگز از صفحه ی دلش زدوده نمی شود، آرزوئی که هرگز برآورده نمی گردد، و امیدی که هرگز به آن دست نمی یابد.
منبع : کافی ، جلد 2،ص320
14- محمّد بن مسلم زهری از مردان فهمیده و تحصیل کرده ای بود که تمایل مال و مقام، از مسیر پاکی و فضیلت منحرفش ساخت و در کبر سن دچار تیره روزی و بدبختی شد. حضرت علی بن الحسین (علیه السّلام)به منظور راهنمایی و نصیحت ، نامه ای به وی نوشته و در ضمن یک جمله ی کوتاه، نارسایی فکر جوانان و خطرات بیشتری را که بر سر راه آنان وجود دارد خاطر نشان فرموده اند: وقتی که دنیا پرستی می تواند مانند تو کسی را تا این درجه به انحطاط و پستی برساند با آنکه عمر بسیار کرده ای و از تحصیلات عمیق علمی بهره مند شده ای و با مرگ فاصله ی زیادی نداری پس یک نفر جوان در برابر تمایلات نفسانی خود چگونه سالم می ماند، جوانی که نوخاسته و از دانش بی بهره است، جوانی که رأیش ضعیف و عقلش نارسا و منحرف است؟
منبع : تحف العقول ،ص277

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#6
15- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرموده اند: کسیکه در مقابل شیفتگان دنیا اظهار ذلّت کند و برای دلباختگان مال و مقام تن به خواری بدهد با این عمل، جامه ی تقوی و پاکی را از بر خود بدر آورده است.
منبع : فهرس غرر ،ص126
16- خداوند به داود پیغمبر وحی فرستاد: درباره ی عالمی که علائق دنیوی و شهوات مادّی او را مست کرده است از من پرسش مکن ، اینان راهزنانی بر بندگان من هستند.
منبع : لئالی الاخبار ص 192

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#7
دنیای مشروع
17- حضرت امام رضا (علیه السّلام)فرموده اند: از لذایذ  دنیوی نصیبی برای کامیابی خویش قرار دهید وتمنیات دل را از راههای مشروع برآورید، مراقبت کنید در این کار بمردانگی و شرافتتان آسیب نرسد و دچار اسراف و تندروی نشوید. تفریح و سرگرمیهای لذت بخش شما را در اداره زندگی یاری میکند و با کمک آن بهتر به امور دنیای خویش موفق خواهید شد.
منبع:بحار17،صفحه208
18- مردی با نگرانی به حضرت امام صادق (علیه السّلام)عرض کرد: به خدا قسم ما سخت گرفتار دنیا طلبی شده ایم و دوست داریم که بر مال و ذخائر آن دست یابیم وضع ما چگونه خواهد بود ؟ حضرت از او سؤال کرد دوست داری با مال دنیا چه کنی و درآمدت را در چه راهی صرف نمائی؟ جواب داد: 1- قسمتی را در بهبود زندگبی خود و عائله صرف نایم. 2- صله رحم کنم و به بستگان تهیدستم کمک نمایم. 3- در راه خدا به فقرا و مستمندان بدهم. 4- به سفر عبادت حج و عمره بروم . حضرت فرمودند: نگران نباش  کار تو دنیا طلبی مذموم نیست بلکه این کار خود آخرت طلبی است.
منبع : کافی 5 ،ص72
19- عمرو بن جمیع می گوید از حضرت امام صادق (علیه السّلام)شنیدم که می فرمودند: خیر وخوبی در آنکس نیست که دوستدار جمع آوری مال حلال نباشد تا بدان وسیله آبروی خود را از ذلت سؤال مصون بدارد و دین خویش را بپردازد و به ارحام فقیر خود کمک نماید.
منبع : کافی 5 ،ص72

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#8
بازار دنیا
20- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرموده اند: دنیای گذران چشم انداز نهائی کوردل و ناآگاه است و عوالم بعد از آن را نمی بیند. اما انسان بصیر و بینا آینده را هم می نگرد و می داند مقرّ ثابت و خانه ی دائمی انسان در وراءِ این جهان است. انسان بصیر از دیدگاه دنیا به عالم بعد از مرگ نیز توجه دارد و فاقد بصیرت، تنها به دنیا چشم دوخته است. انسان بصیر از این منزل برای منازل بعد از مرگ، ذخیره و زاد تهیه می کند و کوردل فقط برای دنیا توشه بر میدارد.
منبع : نهج البلاغه ،خطبه 133
21- حضرت امام محمدباقر (علیه السّلام)فرموده اند: دنیا بازاری از بازار ها است. گروهی از این بازار خارج می شوند، کالای نافع و سود بخش می برند و بعضی با متاع مضر و زیانبار از این بازار بیرون می آیند.
منبع : بحار ،جلد17،ص
22- حضرت امام هادی (علیه السّلام)فرموده اند: دنیا بازاری است که گروهی در آن نفع می برند و گروهی ضرر می بینند.
منبع : تف العقول ، ص48

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#9
حبّ دنیا
23- حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: چه شده است مرا که می بینم حبّ دنیا بر بسیاری از مردم غلبه کرده و آن چنان شده اند که گویی مرگ در این عالم برای غیر آنان مقدّر گردیده است و رعایت حق و عدل بر کسان دیگری واجب شده است. و به طوری از واقع بینی بازمانده اند که وقتی خبر مرگ پیشینیان را می شنوند در نظرشان همانند مردمانی می آید که به سفر رفته اند و طولی نمی کشد که باز می گردند.
منبع : سفینه ،جلد1 ،سوق،ص674

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#10
روش برخورد با دنیا
26- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند : ای مردم باید دنیای حرام در چشمانتان از پَرِ کاه خشکیده[sup](1)[/sup] و تُفاله های قیچی شده ی دام داران، بی ارزش تر باشد، از پیشینیان خود پند گیرید، پیش از آن که آیندگان از شما پند گیرند، این دنیای فاسد ِ نکوهش شده را رها کنید، زیرا مشتاقان شیفته تر از شما را رها کرد.
منبع: نهج البلاغه، خطبه 32
پرهیز از آرزوهای طولانی و هواپرستی
27- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند : ای مردم! همانا برای شما از دو چیز می ترسم: هواپرستی و آرزوهای طولانی. امّا پیروی از خواهش نفس، انسان را از حق باز می دارد، و آرزوهای طولانی، آخرت را از یاد می برد. آگاه باشید! دنیا به سرعت پشت کرده و از آن جز باقیمانده ی اندکی از ظرف آبی که آن را خالی کرده باشند، نمانده است. بهوش باشید که آخرت به سوی ما می آید، دنیا و آخرت، هریک فرزندانی دارند. بکوشید از فرزندان آخرت باشید، نه دنیا، زیرا در روز قیامت، هر فرزندی به پدر ومادر خویش باز می گردد. امروز هنگام عمل نه حسابرسی، و فردا روز حسابرسی است نه عمل.
منبع: نهج البلاغه، خطبه 42موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  حدیث هایی در مورد«گرسنگی» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 9 2,807 10-29-2015, 01:32 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد« موضوعات مختلف» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 72 12,779 10-29-2015, 01:24 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«شكر» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 14 3,211 10-29-2015, 01:14 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«درد و درمان» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 19 2,491 10-28-2015, 08:54 PM
آخرین ارسال: royajoooon
  حدیث هایی در مورد«عزت و ذلت» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 32 4,863 10-27-2015, 04:01 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«غيرت» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 10 2,713 10-27-2015, 03:33 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«طب و سلامت» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 23 4,074 10-27-2015, 03:25 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«طول عمر» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 31 4,620 10-26-2015, 11:35 AM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیثهایی در مورد عطر yalda73 10 2,806 10-25-2015, 03:39 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«قدرت» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 4 1,462 10-25-2015, 03:35 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان