اوپــا جـونـگ ڪـی محبوب ترین کاربر انجمن
تنها کسی انتخاب میشود که برترین ارسال کننده روز ، هفته و ماه باشد .

آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدحدیث هایی در مورد دنیا
زمان کنونی: 11-30-2022، 05:21 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: royajoooon
آخرین ارسال: royajoooon
پاسخ 15
بازدید 4452

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
در حدیث دنیا هایی مورد

حدیث هایی در مورد دنیا
نویسنده :royajoooon   آفلاین
#17
آغاز خلقت دنیا
1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: حضرت موسی در پیشگاه الهی از آغاز دنیا سوال کرد و گفت چه مدت است که آن را آفریده ای. خداوند فرمود: از مشکلات علم من می پرسی ؟ گفت پروردگارا دوست دارم این حقیقت را بدانم. فرمود: از آفرینش دنیا صد هزار هزار سال که ده برابر تکرار شود گذشته است. این عدد همان است که امروز آن را میلیارد می خوانند.
منبع : بحار 14،ص81
2- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند:  دنیا سرای راستی است برای کسی که آن را به راستی و درستی تلقی نماید، خانه ی ایمنی و سلامت است برای کسی که آن را به درستی درک کند، جایگاه توانگری است برای کسیکه از آن توشه بردارد ، سرای موعظه است برای کسیکه از آن پند گیرد، سجده گاه دوستان خدا و نماز خانه ی فرشتگان الهی است، محل نزول وحی پروردگار و تجارتخانه ی دوستداران حضرت حق است، در آن به کسب رحمت الهی پرداختند و سودی که نصیبشان گردید بهشت جاودان است.
منبع : نهج البلاغه ، کلمه ی 126
3- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند:  مجموع عمر آدمی در دنیا ساعتی بیش نیست آنچه از این ساعت گذشته است معدوم شده و لذّت و اَلَمی از آن احساس نمی کنید و آنچه هنوز از آن نیامده است نمی دانید چیست، سرمایه ی موجود و پر ارزش عمر ، تنها همان لحظات نقدی است که اینک در اختیار شما است و در آن به سر می برید. مالک نفس خود باشید و در حال حاضر برای اصلاح و رستگاری خود بکوشید، در مشکلات وظیفه شناسی و اطاعت از اوامر الهی و از آلودگی به گناه و نافرمانی خداوند، خودداری کنید.
منبع : کافی 2 ،ص454

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#11
روش برخورد با دنیا
28- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند : دنیا خانه ی آرزوهایی است که زود نابود می شود، و کوچ کردن از وطن حتمی است. دنیا شیرین و خوش منظر است که به سرعت به سوی خواهانش می رود، و بیننده را می فریبد، سعی کنید با بهترین زاد و توشه از آن کوچ کنید و بیش از کفاف خود از آن نخواهید و بیشتر از آنچه نیاز دارید طلب نکنید.
منبع: نهج البلاغه، خطبه 45
تعریف دنیا
29- حضرت امام علی (علیه السّلام)فرمودند : آگاه باشید، گویا دنیا پایان یافته، و وداع خویش را اعلام داشته است، خوبی هایش ناشناخته مانده به سرعت پُشت کرده می گذرد، ساکنان خود را به سوی نابودی شدن می کشاند، و همسایگانش را به سوی مرگ می راند. آنچه از دنیا شیرین بود تلخ شده، و آنچه صاف و زلال بود تیرگی پذیرفت، و بیش از ته مانده ی ظرف آب ریخته شده از آن باقی نمانده است، یا جرعه ای آب که با آن عطش تشنگان دنیا فرو نخواهد نشست.ای بندگان خدا! از سرایی کوچ کنید که سرانجام ِ آن نابودی است، مبادا! آرزوها بر شما چیره گردد، مپندارید که عمر طولانی خواهید داشت!
منبع: نهج البلاغه، خطبه 52
30- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که با روزگار دشمنی کند، هلاک خواهد شد.
منبع تحف العقول ، ص85

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#12
مسوولیت های اجتماعی
24- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: سوگند به خدایی که دانه را شکافت و جان را آفرید، اگر حضور فراوان بیعت کنندگان نبود، و یاران حجّت را بر من تمام نمی کردند، و اگر خداوند از علماء عهد و پیمان نگرفته بود که برابر شکم بارگیِ ستمگران و گرسنگی مظلومان، سکوت نکنند، مهار شتر خلافت را بر کوهان آن انداخته، رهایش می ساختیم، و آخر خلافت را به کاسه ی اول آن سیراب می کردم، آنگاه می دیدیدکه دنیای شما نزد من از آب بینی بزغاله ای بی ارزش تر است.[sup](1) [/sup]گفتند: در اینجا مردی از اهالی عراق بلند شد ونامه ای به دست امام(علیه السّلام) داد و امام(علیه السّلام) آن را مطالعه می فرمود، گفته شد مسائلی در آن بود که می بایست جواب می داد. وقتی خواندن نامه به پایان رسید، ابن عباس گفت یا امیرالمومنین! چه خوب بود سخن را از همان جا که قطع شد آغاز می کردید؟ امام(علیه السّلام) فرمود: هرگز! ای پسر عباس، شعله ای از آتش دل بود، زبانه کشید، و فرو نشست،[sup]  [/sup]ابن عباس می گوید، به خدا سوگند! بر هیچ گفتاری مانند قطع شدن سخن امام(علیه السّلام) این گونه اندوهناک نشدم، که امام نتوانست تا آنجا که دوست دارد به سخن ادامه دهد.
منبع: نهج البلاغه، خطبه 3
دنیا شناسی
25- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: پس از حمد وستایش الهی؛ همانا دنیا روی گردانده، و وداع خویش را اعلام داشته است، و آخرت به ما روی آورده، و پیشروان لشکرش نمایان شده.آگاه باشید! امروز، روز تمرین و آمادگی، و فردا روز مسابقه است، پاداش برندگان، بهشت، وکیفر عقب ماندگان آتش است.آیا کسی هست که پیش از مرگ، از اشتباهات خود، توبه کند؟ آیا کسی هست که قبل از فرا رسیدن روز دشوار قیامت، اعمال نیکی انجام دهد؟  آگاه باشید! هم اکنون در روزگار آرزوهایید، که مرگ را در پی دارد، پس هرکس در ایّام آرزوها،پیش از فرا رسیدن مرگ، عمل نیکو انجام دهد، بهره مند خواهد شد، و مرگ او را زیانی نمی رساند، و آن کس که در روزهای آرزوها، پیش از فرا رسیدن مرگ کوتاهی کند، زیانکار و مرگ او زیانبار است؛ همانگونه که به هنگام ترس و ناراحتی برای خدا عمل می کنید، در روزگار خوشی وکامیابی نیز عمل کنید. آگاه باشید!هرگز چیزی مانند بهشت ندیدم که خوستاران آن در خواب غفلت باشند، و نه چیزی مانند اتش جهنّم، که فراریان آن چنین در خواب فرو رفته باشند!. آگاه باشید! آن کس را که در حق منفعت نرساند، باطل به او زیان خواهد رساند، و آن کس که هدایت راهنمای او نباشد، گمراهی او را به هلاکت خواهد افکند. آگاه باشید! به کوچ کردن فرمان یافتید و برای جمع آوری توشه ی آخرت راهنایی شدید.همانا، وحشتناک ترین چیزی که بر شما می ترسم، هواپرستی، وآرزوهای دراز است. پس، از این دنیا توشه برگیرید تا فردا خود را با آن حفظ نمایید.
منبع:نهج البلاغه، خطبه 28

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#13
روش برخورد با دنیا
31- آگاه باشید! دنیا خانه ای است که کسی در ان ایمنی ندارد جز آنکه به جمع اوری توشه ی آخرت پردازد و از کارهای دنیایی کسی نجات نمی یابد.
مردم به وسیله دنیا ازمایش می شوند، پس هر چیزی از دنیا را برای دنیا به دست آورند از کفشان بیرون می رود، و بر آن محاسبه خواهند شد، و آنچه را در دنیا بای آخرت تهیّه کردند به آن خواهند رسید، و با آن خواهند ماند، دنیا در نظر خردمندان چونان سایه ای است که هنوز گسترش نیافته، کوتاه می گردد، و هنوز فزونی نیافته کاهش می یابد.
منبع: نهج البلاغه، خطبه 63
نکوهش دنیا و بیان زهد در دنیا
32- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:هر که نسبت به دنیا زاهد و بی رغبت باشد، خدا حکمت را در دلش بر جا دارد و زبانش را بدان گویا کند و او را به عیب های دنیا بینا سازد و درد و درمان آن را به او بفهماند و از دنیا درستش بیرون برد و به بهشت دار السلامش در آورد.
منبع :  اصول کافی جلد 4، ص 385

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#14
33- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:پیغمبر غمنده بیرون رفت، یک فرشته ای که همراهش کلیدهای گنجینه های زمین بود نزد او آمد و به اوگفت: ای محمد، اینها کلیدهای گنجهای زمین است، پروردگارت می فرمایند: باز کن و هر چه خواهی از آنها برگیر بی آنکه چیزی از آنها کم شود در نزد من، رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: دنیا خانه ی کسی است که خانه ندارد و کسی که خرد ندارد برای آن جمع می کند، آن فرشته گفت: بدانکه تو را به راستی مبعوث کرده، به راستی من این سخن را از فرشته ای شنیدم که در آسمان چهارم بود هنگامی که این کلیدها را به من دادند.
منبع : اصول کافی جلد 4، ص 389
34- عبدالله بن قاسم گوید حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به یک بزغاله گوش بریده که مرده بود و بر زباله دانی افتاده بود گذر کرد و به اصحاب خود فرمودند: این به چه می ارزد؟ درپاسخ گفتند: اگر زنده بود شاید یک درهم هم نمی ارزید، پیغمبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: بدانکه جانم به دست او است، هر آینه دنیا نزد خدا از این بزغاله ی مرده نزد صاحبش بی ارزش تر است.
منبع : اصول کافی جلد 4، ص 389

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#15
35- رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: به راستی در دنیاداری زیان به آخرت است و در طلب آخرت زیان به دنیا، شما به دنیای خود زیان بزنید که بهتر است از زیان رساندن به آخرت.
منبع : اصول کافی جلد 4، ص 393
36- ابی حذا گوید: به حضرت امام باقر (علیه السّلام)گفتم: برای من بازگو آنچه را بدان سود گیرم. فرموند: ای ابا عبیده بسیار یاد مرگ کن، زیرا آدمی نباشد که یاد مرگ کند جز آنکه در دنیا بی رغبت شود.
منبع : اصول کافی جلد 4، ص 395
37- حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: مرا با دنیا چه کار؟ همانا مثل من با او چون مثل شتر سواری است که درختی بر فراز او باشد در روز گرمی و زیر آن استراحت نیم روز را بگذراند و سپس برود و آن را به جا گذارد.
منبع : اصول کافی جلد 4، ص 401

نویسنده :royajoooon   آفلاین
#16
38- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:نمونه ی دنیا چونان آب شور دریا است، هر آنچه تشنه از آن بنوشد به تشنگی او بیفزاید تا او را بکشد.
منبع : اصول کافی جلد 4، ص 409
39- وشاء گوید : از حضرت امام رضا (علیه السّلام) شنیدم، می فرمودند: عیسی بن مریم (علیه السّلام) به حواریین خود گفت: ای زاده های اسرائیل ، افسوس مخورید بدانچه از دنیا از دست دادید، چنانچه دنیاداران بدانچه از دینشان از دست دهند افسوس نخورند هر گاه به دنیای خود برسند.
منبع : اصول کافی جلد 4، ص 409
40- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که به دنیا دل بسته و در بند علاقه اش اسیر است همواره گرفتار سه حالت روحی است: غصه و اندوهی که هرگز از صفحه ی دلش زدوده نمی شود، آرزویی که هرگز برآورده نمی گردد، و امیدی که هرگز به آن دست نمی یابد.
منبع: کافی،ج2،ص320موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  حدیث هایی در مورد«گرسنگی» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 9 2,540 10-29-2015, 01:32 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد« موضوعات مختلف» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 72 10,558 10-29-2015, 01:24 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«شكر» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 14 2,827 10-29-2015, 01:14 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«درد و درمان» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 19 2,195 10-28-2015, 08:54 PM
آخرین ارسال: royajoooon
  حدیث هایی در مورد«عزت و ذلت» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 32 4,231 10-27-2015, 04:01 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«غيرت» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 10 2,451 10-27-2015, 03:33 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«طب و سلامت» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 23 3,496 10-27-2015, 03:25 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«طول عمر» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 31 3,860 10-26-2015, 11:35 AM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیثهایی در مورد عطر yalda73 10 2,525 10-25-2015, 03:39 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  حدیث هایی در مورد«قدرت» ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 4 1,284 10-25-2015, 03:35 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان