Agent3-01 محبوب ترین کاربر انجمن
تنها کسی انتخاب میشود که برترین ارسال کننده روز ، هفته و ماه باشد .

آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنید

حکایتهای قرآنی
زمان کنونی: 03-04-2021، 06:40 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: yalda73
آخرین ارسال: yalda73
پاسخ 27
بازدید 4505

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
حکایتهای قرآنی

حکایتهای قرآنی
نویسنده :yalda73   آفلاین
حکایت های قرآنی/۲۷

روزی یک یهودی به سیّد اوصیاء و وارث انبیاء حضرت علی علیه السلام گفت: چه شده شما (مسلمانان) را که هنوز ۲۵ سال از رحلت پیامبرتان نگذشته بود، با یکدیگر جنگ و کشتار کردید؟

امام علی علیه السلام فرمود: و اما شما هنوز رطوبت پاهایتان (که از رود نیل نگذشتید) خشک نشده بود، گفتید: یا موسَی اجعَل لَنَا اِلَهاً کَمَا لَهُم ءَالِهَةٌ : ای موسی! همان طور که آنان را خدایانی است، برای ما هم خدایی بساز! (اعراف/۱۳۸)

هزار و یک حکایت قرآنی/ص

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

حکایت های قرآنی

حکایت ۷

روایت نموده اند که شخصی می خواست بداند که چه صوتی بهترین صوت قرآنی است. با این هدف، به محضر مبارک پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله شرفیاب شده و پرسید: یا رسول الله! چه کسی از بهترین صوت قرآنی برخوردار است؟

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله در پاسخ فرمود: کسی که چون به قرائتش گوش فرا دهی، بنگری که از خدا می ترسد.

قصه های قرآن/ص ۵۱ و ۵۲

حکایت های قرآنی

حکایت ۶

شیعی می گوید: وقتی نشسته بودم حمّالی رسید و با او خُمی بود. خُم را بر زمین گذاشت. پس به نزد من آمد و گفت: تو شیعی هستی؟ گفتم: بلی. گفت: خبر ده مرا که آیا ابلیس زن دارد؟ گفتم من در مجلس عقد شیطان نبودم. آنگاه این آیه به یادم آمد که «اَفَتَتَّخِذُونَهُ وَ ذُرِّیَّتَهُ اَولِیَاء»:آیا ابلیس و فرزندانش را به دوستی انتخاب می کنید؟(کهف/50) من دانستم که فرزندان، بی زوجه نمی شود، لذا گفتم: بلی، ابلیس هم زوجه دارد. پس خُم خود را به دوش گرفت و رفت.

هزارو یک حکایت قرآنی/ص ۱۲۶

حکایت های قرآنی

حکایت ۵

عبدالرحمن سُلَّمی، سوره مبارکه حمد را به فرزندان امام حسین علیه السلام آموخت. وقتی که آن فرزند، سوره ی حمد را نزد امام حسین علیه السلام به خوبی خواند، امام علیه السلام هزار دینار و هزار حلّه به معلم او جایزه و انعام داد و دهان او را پر از «دُر» کرد.

بعضی از این موضوع تعجب کرده و زبان به اعتراض گشودند. امام علیه السلام فرمود: تعلیم او کجا و عطای من کجا؟!

هزار و یک حکایت قرآنی/ص ۴۰۳

حکایت های قرآنی

حکایت ۴

امام صادق علیه السلام فرمود: پیامبر صلی الله علیه و آله بر جنازه سعد بن معاذ نماز خواندند و نود هزار فرشته که در میان آنها جبرئیل هم بود اقتدا کردند.

رسول خدا  صلی الله علیه و آله به جبرئیل فرمود: برای چه سعد بن معاذ استحقاق پیدا کرد که تو با آن همه فرشتگان بر جنازه اش نماز بخوانید؟

عرض کرد: سعد، سوره توحید (قُل هُوَ اللهُ اَحَد) را همواره ایستاده و نشسته، سواره و پیاده، هنگام رفتن و برگشتن می خواند.

پندهای جاویدان/ص۴۳۰

حکایت قرآنی

حکایت ۳

خواجه نصیر الدین طوسی وقتی که فهمید نزدیک است از دنیا به جوار الهی ارتحال کند، وصیت کرد : مرا از کنار امام هفتم (ع) بیرون نبرید و در عتبه به خاک بسپارید و روی قبرم در پیشگاه امام هفتم (ع) مثلاً نوشته نشود : آیت الله یا علامه، چون آن بزرگوار قرآن ناطق و امام ملک و ملکوت است؛ بلکه روی قبرم بنویسید «وَ کَلبُهُم بَاسِطٌ ذِرَاعَیهِ بِالوَصِید» :

و سگ آنها دستهای خود را بر دهانه ی غار گشوده بود و نگهبانی می کرد. (کهف/۱۸)

حکایت های قرآنی

حکایت ۲

خانم فاطمه طباطبایی، عروس امام خمینی (ره) می گوید: یک دفعه که با ایشان (امام) در نجف بودیم چشمشان ناراحت شده بود دکتر بعد از معاینه چشمشان گفت:«شما باید چند روز قرآن نخوانید و به چشمتان استراحت بدهید». امام خمینی خندیدند و گفتند:«من چشمم را برای قرآن می خواهم، چه فایده ای دارد که چشم داشته باشم ولی قرآن نخوانم؟ شما یک کاری بکنید که من بتوانم قرآن بخوانم»

هزار و یک حکایت قرآنی/ص ۴۸۶

حکایت های قرآنی

حکایت ۱

از علامه طباطبائی نقل شده که فرمودند: هنگامی که مرحوم آیت ا... شیخ محمد تقی آملی در نجف اشرف مشغول تحصیل بودند یک شب بخاطر خستگی به بالشی که پشت سرشان بود تکیه داده و قرآن تلاوت می کنند. فردا که خدمت استاد اخلاقشان مرحوم آیت ا... میرزا علی آقا قاضی می روند استاد بی مقدمه می فرمایند «موقع تلاوت قرآن خوب نیست که آدم به بالش تکیه دهد!»

هزار و یک حکایت قرآنی/

نماز.برگهایی که می ریزدروزی ابوعثمان در زیر درختی همراه با سلمان فارسی نشسته بودند که یک باره سلمان شاخه ی خشکی را گرفت و آنقدر آن را تکان داد تا همه ی برگهای درخت فرو افتاد.آنگاه رو به عثمان کرد و گفت:ای ابو عثمان! نپرسیدی چرا این کار را کردم؟ابو عثمان گفت:خوب حال می پرسم!منظورت از این کار چه بود؟

سلمان سرش را تکان داد و گفت: این درست همان کاری بود که یکبار، رسول خدا(ص) آن را انجام داد.یادم می آیدهمینطور زیر یک درخت نشسته بودیم،که پیامبرخدا(ص) فرمود:«سلمان نپرسیدی چرا این شاخه را اینطور تکان دادم؟...»عرض کردم :«بفرمایید چرا؟»

آن بزرگوار چنین فرمود:«هنگامی که مسلمان خوب وضو می گیرد سپس نمازهای پنجگانه را به جای می آورد، گناهانش فرو می ریزد؛همچنان که برگهای این شاخه فرو ریخت»

سپس پیامبر گرامی(ص) آیه 114 سوره هود را تلاوت فرمودند :(( و نماز را در دو طرف روز بپا دارید و نیز در ساعات تاریکی شب.که البته با خوبی ها و نیکوکاری های شما بدکاریهایتان را نابود می سازید که یاد آوری است برای اهل ذکر.144))
برچسب‌ها: نماز اول وقت, داستان های نماز, نماز برگ هایی که می ریزد, امام نقی علیه السلام