آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدزبور کتاب داوود علیه السلام
زمان کنونی: 12-06-2020، 04:30 AM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
پاسخ 3
بازدید 796

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
داوود زبور کتاب السلام علیه

زبور کتاب داوود علیه السلام
#1
زبور کتاب داوود علیه السلام
خداوند زبور را در سه فصل و در قالب یکصد و پنجاه سوره، به زبان عبرانی بر داوود نازل گردانید. قسمت اول به زندگی بخت نصر و آینده او اختصاص دارد و نیمه دوم
[230]
داستان اهالی ثور است و آخرین بخش شامل پندها و حکمت ها می باشد.
خداوند در پندهایش به داوود چنین فرمودند؛
«بدان که فال بد زدن به کسی که به آن بی اعتقاد است، ضرری نمی رساند همان طور که فال زنندگان را از فتنه و گرفتاری نجات نمی بخشد. ایجاد سُرور در قلب بنده ای مؤمن را اگرچه با دانه ای خرما باشد، بهشت را زیر پای تو قرار می دهد.»
سوره دوم زبور؛
«ای داوود من تو را خلیفه خویش روی زمین قرار دادم و به زودی مردم عیسی را به خاطر نیرویی که به او می بخشم خدای خود می خوانند. چه کسی را خواهی یافت که به درگاهم گریه کند و من او را از درب خانه ام برانم. چگونه خداوند را تسبیح و تقدیس نمی گویید در حالی که شما را آفرید. چرا گناهان را از قلب خود دور نمی کنید، آیا فکر می کنید هیچ گاه نخواهید مُرد و دنیا همیشه پابرجاست.»
سوره دهم؛
«ای مردم از آخرت غافل نشوید، اگر لحظه ای در معاد و قیامت و آنچه برای گنهکاران آماده شده، می اندیشید، خنده هایتان کم و گریه هایتان افزون می گشت. اما اینک به نشانه ها و هشدارهای الهی توجهی ندارید. به پرندگانی که در آسمان تسبیح مرا می گویند نمی نگرید، که چگونه خداوند بخشنده و مهربان خالق روشنایی ها، روزی شما را تأمین می کند.»
سوره بیست و سوم؛
«ای کسانی که از آب و گِل آفریده شده اید، ای غفلت پیشگان مغرور و مست به آن چیزی که بر شما حرام شده است، توجهی نمی کنید. آیا فرقی میان آلودگی و ناپاکی نیست؟ و میان حوریان خوش خویی که از دروغ بدورند و بدون ملال و خشم برای انسان ماندگارند و بکارت شان پیوسته ثابت است، آرام تر از کف و شیرین تر از عسل در میان بستری معلق در امواج متلاطم دریای شراب و عسل که پایانی ندارد. این سلطه ای ناتمام و
[231]
نعمتی جاودانگی و دائم است. جهان در اختیار خداوند حکیم و باقی است، پاک است خداوندی که آفریننده روشنایی هاست.»
سوره چهل و هفتم؛
«یا داوود! آیا می دانی به چه جهت بنی اسرائیل را مَسخ و نفرین کرده و آنها را به صورت بوزینه و خوک در آوردم؟ زیرا هرگاه ثروتمندی با شوکت نزدشان آمد با او به گرمی برخورد می کردند اما زمانی که فقیری با آنها مواجه می شد به ناسزا گویی پرداخته و از او انتقامی سخت می گرفتند. لعنت من بر هر حاکمی باد که در روی زمین میان غنی و فقیر به مساوی رفتار نکند. شما پیرو هوی و هوس خود هستید آن زمان که مرگ شما فرا رسد گریزگاهتان کجاست؟ چه بسا شما را بر حذر داشتیم که به ناموس های مردم نظر سوء نیفکنید و زبان از وصف آنها فرو نبرید اما گوش دل نسپارید. منزه است پروردگاری که خالق روشنایی هاست.»
نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#2
«زبور»، کتاب مقدس حضرت داود نبی(ع) است. علامه طباطبایی در تفسیر آیه «وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ» گفته‌اند: ظاهراً منظور از «زبور» کتابی است که به حضرت داود داده شده است؛ زیرا در جای دیگر قرآن خداوند می‌فرماید: «وَ آتَیْنا داوُدَ زَبُوراً»؛ یعنی «و به داود، زبور دادیم». و برخی گفته‌اند مقصود از زبور مطلق کتاب‌هایی است که بر پیامبران نازل شده است و یا منظور کتاب‌های بعد از حضرت موسی(ع) است ولی دلیلی براین مدعا وجود ندارد.
با توجه به آیات قرآن؛ به نظر می‌رسد حضرت داود نبی(ع) دین جدیدی را عرضه نکرده باشد. مانند آیاتی که آیه 247 تا 251 به بخشی از اوائل زندگی ایشان می‌پردازد:
بعد از اتمام پیامبری حضرت موسی، عده‌ای از بزرگان بنی اسرائیل نزد پیامبرشان (در نام این پیامبر میان مفسران اختلاف است) رفتند و از او درخواست نمودند که پادشاهی بر آنها بگمارد تا در راه خدا کارزار نمایند. خداوند به آنان گوشزد کرد که ممکن است فرمان او را نپذیرید و آنان قول فرمانبری دادند ولی جز اندکی به سخن خود پایبند نبوده و خداوند به (احوال) ستمکاران دانا است. خداوند طالوت را بر آنان فرمان‌روا ساخت و نشانه‌هایی در اثبات پادشاهی او از ناحیه پروردگار وجود داشت؛ مانند وسعت دانش و قدرت بدنی و همراه داشتن تابوت (عهد) که مایه آرامش برای آنان بود و (نیز) بازمانده‌اى از آنچه از خاندان موسى و هارون بر جاى نهاده‌اند و فرشتگان آن‌را حمل می‌کنند... و خداوند آنان را با چشمه‌ای آزمایش نمود و جز اندکی در این امتحان پیروز نشدند و سپاه طالوت با جالوت رویارو شد و جالوت توسط فرمانده لشکر طالوت که حضرت داود(ع) بود کشته شد.
در آیات دیگر نیز اشاره نشده که ایشان دین جدیدی آورده باشند. اما به هر حال وظیفه پیروان تمام ادیان است که این کتاب الهی را مقدس بشمارند.

 

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#3
"زبور" نام کتاب آسمانی حضرت داوود(ع) است که نام آن در آیه 163 سوره نساء و 106 انبیاء و 55 بنی‌اسرائیل آمده است‌.

به گزارش سرویس دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) بنا به نقل ابن کثیر، کتاب شریف "زبور" در دوازدهم ماه مبارک رمضان بر حضرت "داوود نبی(ع)" نازل شد.

حضرت داوود(ع) از پیامبران بزرگ بنی اسرائیل است و در نبرد میان طالوت و جالوت، با این‌که خردسالی بیش نبود، به میدان رفت و جالوت ستمگر را به هلاکت رسانید و سال‌های بعد به پیامبری و پادشاهی بنی اسرائیل نایل شد.

ابن کثیر نقل کرده که کتاب شریف "زبور"، پس از 482 سال از نزول کتاب شریف "تورات" بر حضرت موسی(ع)، بر حضرت داوود نبی(ع) نازل شد.

بر اساس این گزارش برای زبور چند معنا بیان کرده‌اند که از آن جمله است‌: الف‌. هر کتابی که دارای نوشته‌ای محکم باشد؛ ب‌. هر کتاب آسمانی که وقوف و احاطه بر آن دشوار باشد؛ ج‌. نام کتابی است که فقط دارای احکام عقلی باشد و از احکام شرعی سخن نگوید.
از آن جا که در حال حاضر، اثری از "زبور" حضرت داوود(ع) در میان نیست البته به جز کتابی که هم اکنون در انجیل وجود دارد به نام "زبور" یا "مزامیر" خوانده می‌شود و به داوود(ع) نسبت داده شده است که بر اثر تحریف انجیل نمی‌توان زبور موجود در آن را به پیامبر الهی نسبت داد به همین جهت نمی‌توان درباره علت نام‌گذاری آن نظر قطعی داد.

البته با توجه به معنای لغوی که اهل لغت برای زبور ذکر کرده‌اند، ممکن است چنین نتیجه گرفت از آن جا که کتاب حضرت داوود(ع) دارای متنی مستحکم و دشوار بوده و دارای احکام شرعی هم نبوده است و در آن به احکام و مسائلی عقلی پرداخته شده بود، "زبور" نامیده شده است‌.

منبع:

1- مفردات الفاظ قرآن‌، راغب اصفهانی‌، ص 377، نشر دارالقلم‌، دمشق

2- قصص قرآن‌، صدرالدین بلاغی‌، ص 374 و 375، نشر امیرکبیر

3- سیمای الگویی پیامبران در قرآن کریم، عین‌الله ارشادی

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#4
بنا به نقل ابن كثير، كتاب شريف "زبور" در دوازدهم ماه مبارك رمضان بر "داوود نبي(ع)" نازل گرديد.(1)
`
حضرت داوود(ع) از پيامبران بزرگ بني اسرائيل است و در نبرد ميان طالوت و جالوت، با اين كه خردسالي بيش نبود، به ميدان رفت و جالوت ستمگر را به هلاكت رسانيد و سال هاي بعد به پيامبري و پادشاهي بني اسرائيل نايل شد.(2)
كتاب شريف زبور، پس از چهار صد و هشتاد و دو سال از نزول كتاب شريف "تورات" بر حضرت موسي(ع)، بر حضرت داوود نبي(ع) نازل گرديد.(3)
--------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت ها:
1- البدايه و النهايه (ابن كثير)، ج2، ص 92
2- قصه هاي قرآن (سيد محمد صحفي)، ص 159
3- البدايه و النهايه، ج2، ص 92موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  پرسمان دانشجوانه درمورد دین زرتشت و کتاب آن ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 1 639 07-18-2015, 04:13 PM
آخرین ارسال: puchai
  بشارت ظهور حضرت مهدي در زبور داوود ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 0 649 07-09-2015, 07:32 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  بشارت به پیامبر اسلام (ص)ار زبان انجیل و کتاب مقدس ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 13 1,529 07-09-2015, 07:24 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان