اوپــا جـونـگ ڪـی محبوب ترین کاربر انجمن
تنها کسی انتخاب میشود که برترین ارسال کننده روز ، هفته و ماه باشد .

آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدزندگینامه آنه ماری شوارتسنباخ
زمان کنونی: 01-17-2021، 07:23 AM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Տaghar
آخرین ارسال: Տaghar
پاسخ 0
بازدید 1038

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
شوارتسنباخ آنه ماری زندگینامه

زندگینامه آنه ماری شوارتسنباخ
#1
زندگینامه آنه ماری شوارتسنباخ 


آنه ماری شوارتسنباخ Annemarie Schwarzenbach در زوریخ به دنیا آمد . در دانشگاه همان شهر فلسفه و روانشناسی و ادبیات خواند . دوستی وی با « اریکا » و « کلاوس » ، دو فرزند توماس مان نویسنده مشهور آلمانی ، بسیار اهمیت دارد . در سال 1931 دکترای خود را دریافت کرد و همان سال اولین داستانش را منتشر نمود. 
شوارتسنباخ سالها پیوسته در اندیشه سفر به شرق بود. و سرانجام در پاییز 1933 به ایران و افغانستان سفر کرد . هنگام اقامت در ایران با دیپلمات فرانسوی ازدواج کرد . طی اقامت در تهران و دره لار کتاب « مرگ در ایران » را نوشت . در سال 1939 با ماشین فوردی که پدرش برایش خریده بود به همراه دوستش الا میلارت سفر دیگری را آغاز کردند. در این سفر دوم با گذر از استانبول ، آنکارا ، تبریز ، تهران ، مازندران و مشهد به هرات رسیدند و در ماه اوت همان سال به مزار شریف و کابل سفر کردند. در کابل خبر آغاز جنگ جهانی دوم را شنیدند . شوک ناشی از این خبر چنان بود که ماری شوارتسنباخ مدتی بیمار شد . عکس ها و فیلم ها و یادداشت های شوارتسنباخ از سفر به ایران بسیار جذاب و خواندنی است . در واقع نخستین جهانگرد سوئیسی بود که به ایران آمده بود. شوارتسنباخ در سن سی و چهار سالگی بر اثر تصادف شدید با دوچرخه درگذشت .
بخشی از آغازكتاب «مرگ در دوردست» :
(در تهران چنان هوا گرم بود که می شد هرم گرما را بر دیوارها چون دیواره ی تنور حس کرد. عصرها این گرما همه جا، کوچه های تنگ و خیابان های نوساز و پهن و بی برگ و درخت را می آکند، بی آن که بشود هیچ نشانی از آن نسیم خنک شبانگاهی یافت. در باغ های شمیران هوا خنک تر بود. اما همین که از باغ پا به بیرون می گذاشتی، نوری لرزان و سپید بر تو می افتاد و دیواره ی بلند کوه توچال با آن رنگ زرد دیده می شد زیرا گرما چون پرده ای کوه را می پوشاند و بر زمین و آسمان غباری سپید می نشست. این کوه یک ماه پیش سبزه زار، مزرعه و کشتزارهای شخم زده ای به رنگ سبز روشن بود و کم کم زرد و بعد قهوه ای شد. تهران بدل به برهوتی شده بود که خرابه های شهر باستانی ری زیر پای آن قرار داشت و دریایی از گرد و غبار مواج آن را می پوشاند. ...)
دکتر سعید فیروزآبادی در مطلبی تحت عنوان "در جستجوی نیک بختی" در همین بروشور نمایشگاه عکس ایران قدیم: آثار آنه ماری شوارتسنباخ (1942- 1908) نگاهی دارد به آثار این نویسنده، روزنامه نگار و عکاس سوئیسی و در مقدمه ی آن از قول نیچه نوشته: " بعضی ها تازه پس از مرگ پا به جهان می گذارند"
در زمان زندگی خویش بارها به گوشه و کنارهای جهان سفر کرد و در سفرهایش لحظه ای از تلاش برای آن چه خود حقیقت می پنداشت، دست بر نداشت. گاه در لباس مسافری عادی، گاه در کسوت خبرنگار و عکاس، گاه همکار کاوشهای باستان شناسی و بیشتر چون جوینده ی خستگی ناپذیر نیک بختی به دورترین سرزمین ها سفر می کرد و توشه ی راهش تنها کاغذ و قلم و دوربین عکاسی بود.
سفرهای شوارتسنباخ به ایران ماجرایی خاص خود دارد. چهار بار سفر به این سرزمین دوردست با جاده های بس طولانی و ویرانه هایی کهن و مردمی ساده دل و قانع خاطره ای نیست که بتوان به سادگی آن را از یاد برد.... اکنون به رغم گذشت بیش از شصت سال از مرگ آنه ماری شوارتسنباخ، بزرگ ترین جهانگرد سوئیسی در زمان خود، کتاب هایش در سوئیس و دیگر کشورهای جهان منتشر و نمایشگاه عکس هایش بارها در سرزمین های مختلف برگزار می شود. به این سان تردیدی نیست که این اندیشمند به جاودانگی و بی مرگی، یعنی به همان هدف دور و دراز این سفرها دست یافته است.
آنه ماری از سال 1927 در دانشگاههای زوریخ و پاریس به تحصیل در رشته های تاریخ و ادبیات پرداخته و در سال 1931 موفق به اخذ مدرک دکترا گردید. سپس عازم برلین گردید و آنجا مشغول نویسندگی شد. از آن ایام دوستی او با کلاوس و اریکا مان Klaus and Erika Mann آغاز گردیده و به مبارزات ضدفاشیستی می پیوندد. دهه ی آخر زندگی او به عنوان روزنامه نگار در حال سفر با سفری طولانی به شرق بین سالهای 1942- 1933 سپری می شود. به تمام اروپای غربی و نیز مسکو، ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، ایران، افغانستان، آمریکا، کنگو، و پراگ سفر می کند. گزارشها و عکسهای این سفرها در روزنامه ها و مجلات سوئیسی چاپ و با تحسین فزاینده روبرو می گردیده اند. شوارتسنباخ در 15 نوامبر 1942 بر اثر عارضه ی مغزی در یک سانحه ی دوچرخه چشم از جهان فروبست.


نشست «ایران در آثار آنه ماری شوارتسنباخ» برگزار شد
نشست «ایران در آثار آنه ماری شوارتسنباخ» به همت جلسه كانون ادبیات و با حضور سعید فیروزآبادی، علی عبداللهی و مهشید میرمعزی در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
سعید فیروزآبادی در ابتدای این نشست درباره موضوعات آثار شوراتسنباخ گفت: نیچه میگوید بعضی پس از مرگ متولد میشوند. تصویری كه شوارتسنباخ ارائه میكند متفاوت است چرا كه همه سفرنامههایی كه پیش از شوراتسنباخ نوشته شده است مبتنی برانگیزههای سیاسی، تجاری، مذهبی (منظور مبلغان مسیحی است)، علمی (شرقشناسی) است. دسته دیگری از سفرنامهها مبتنی بر علائق شخصی است و سفرنامه شوارتسنباخ بر اساس علائق شخصیاش است. بخشی از سفرنامههای شوارتسنباخ توصیف وقایع بیرونی است و بخش دیگر توصیف وضعیت درونی شوارتسنباخ است. وی چنان دلبستگی به ایران یافت كه چهار بار به ایران سفر كرد. 
در آثار شوارتسنباخ به موضوعاتی همچون اروپای بحران زده در زمان جنگ جهانی دوم، وضعیت ایران در دوران پهلوی اول، آثار تاریخی و فرهنگی ایران، مرگ پرداخته شده است. امروزه دوباره آثار شوارتسنباخ مورد توجه مخاطبان اروپایی قرار گرفته است. در كتابهای شوارتسنباخ ایران برگرفته از حس درونی نویسنده است. 
علی عبداللهی درباره سفر در آثار شوارتسنباخ گفت: سفر در ادبیات جهان پیشینهای كهن دارد و در خلال سفرنامهها، واقعیتهای تاریخی – اجتماعی – سیاسی و مردمشناختی سرزمینهای مختلف بر آفتاب میافتند. نیز میتوان از دل آنها به راز و رمزهای نهفته در دل فرهنگها راه یافت زیرا كه مسافر نگرندهای است غریبه و از نگاه او بسیاری از خصلتهای نهان، آشكار میشود انگیره این پیش درآمد، معرفی جهانگرد سوئیسی، آنه ماری شوارتسنباخ است كه دو سفر- نوشته از وی به تازگی در نشر شهاب و صدای معاصر به فارسی درآمده است: مرگ در دور دست، با ترجمه دكتر سعید فیروزآبادی و همه راهها باز است، با برگردان مهشید میرمعزی. اثر نخست به یادداشتهای سفر خانم شوارتسنباخ طی اقامتش در ایران اختصاص دارد و اثر دوم به سفر دیگری از وی به ایران و افغانستان كه به همراه خانم الامایار انجام گرفته است. 
مهشید میرمعزی درباره زبان شوارتسنباخ گفت: زبان آنه ماری زبان 60 سال پیش نیست. یك زبان امروزی است. زبان یك زن در قرن بیست و یكم است. برای همین همه به نوعی با او ارتباط برقرار میكنند. تشبیههایی كه از ایران و این منطقه میكند، به مذاق ما خوش میآید. دید ما را دارد و از كلماتی استفاده می كند كه ما ایرانی ها دوست داریم. باران را «شلاقی» در تندی باد را «خشم باد» می خواند. غروب كوه و آسمان را به بازی آتش قله های كوه و درفش آبی آسمان تشبیه می كند. از تخم مرغ و نان خانگی روستاها با هیجان و علاقه سخن می گوید. یعنی همین كلماتی كه ما از قرن ها پیش با آنها خو گرفته ایم و در ادبیات خود خوانده ایم . مثل اروپا یی ها بر نمی دارد یك سفرنامه خشك و بی احساس بنویسد و مقدار زیادی اطلاعات بریزد در دامن خواننده. 
خبرگزاری فارس


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  زندگینامه جی آر آر تالکین Տaghar 0 928 04-18-2015, 02:48 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه دوروتی پارکر Տaghar 0 1,004 04-18-2015, 02:45 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه جین شارپ Տaghar 0 972 04-18-2015, 02:44 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه آدونيس Տaghar 0 937 04-18-2015, 02:41 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه ساموئل هانتینگتون Տaghar 0 973 04-18-2015, 02:40 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه بالزاک Տaghar 0 1,017 04-18-2015, 02:39 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه تی ای هیوم Տaghar 0 1,005 04-18-2015, 02:37 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه پابلو نرودا Տaghar 0 941 04-18-2015, 02:36 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه بنجامین جانسون Տaghar 0 1,144 04-18-2015, 02:33 AM
آخرین ارسال: Տaghar
  زندگینامه ویلیام اُ هنری Տaghar 0 925 04-18-2015, 02:32 AM
آخرین ارسال: Տaghar

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان