آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدعملیات روانی شیطان علیه حضرت آدم و حوا
زمان کنونی: 03-05-2021، 08:40 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: yalda73
آخرین ارسال: yalda73
پاسخ 2
بازدید 713

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
حضرت عملیات شیطان آدم و روانی حوا علیه

عملیات روانی شیطان علیه حضرت آدم و حوا
#1
بسم الله الرحمن الرحیم

شیطان در اقدامات خود تنها از عملیات روانی استفاده مي*کندو با این ابزار وارد میدان تخریب و انهدام بشر مي*شود. این حقيقت از اولین اقداماو علیه خودش و انسان آشکار شد.

اقدام شیطان در امتناع از سجده بر آدم علیه خود او تمام شد. او مي*دانست باید از دستور خدا پيروي کند اما استکبار او به وی اجازه نمی*داداین تبعیت را بر خود هموار کند.

البته شيطان برای عصیان باید از گردنه*ای سخت عبورکند که این گذار را برای خودش با عملیات روانی و شیوه اقناع هموار مي*کند.

هنگاميكه فردي در اثر ارائه اطلاعات و مفاهيم، دچار تغيير نگرش يا رفتار شود به گونه*ايكه از نگرش و رفتار جديد خود، احساس رضايت و خرسندي نمايد، عمليات رواني به موفقيت دست يافته است.

شيطان نيز دچار رفتاري متغير و طغيان*گر شد، ولي خود را اقناع كردو از رفتار عصيان*گر خود، در درون خرسند شد.

هنگامی که خدا از او علت امتناع ازسجده بر آدم را مي*پرسد که:


قَالَ مَا مَنَعَكَ أَلَّا تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُكَ؛ علتامتناع تو از سجده چیست؟


شيطان در جواب مي*گوید:

قَالَ أَنَا خَيْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنِي مِنْ نَارٍوَخَلَقْتَهُ مِنْ طِينٍ؛ من از او برترم مرا از آتش آفریده*ای و او را از گل(اعراف/12).


شیطان در این مورد به خیال*پردازی و گمان زدن می*پردازدو بر اساس این خیال، خود را قانع مي*كند و از پيامد عصیان امر الهي احساس خرسندي مي*نمايد.

اين حالت در قرآن كريم با عنوان "تسویل" توصيف شده است.

تسويلآن است كه سخن، باور يا امری نادرست را چنان در نظر انسان آراسته جلوه دهند كه بهسوي آن برود و آن را انجام دهد(مجمع*البحرین ذیل ماده س. و. ل) ؛

گاه نفس انسان ظنون و خيالات خود را علم مي*بيند در نتیجه امور جزئي و ناچيز را كلي و داراي ارزشمي*پندارد، امور ناپايدار و فاني را پايدار و باقي مي*داند، آمال و آرزوهاي دست نيافتني و وهمي را مانند سراب، موجود و قريب مي*داند، دشمن را دولت و مغالطات راامور علمي مي*پندارد.


انسان*ها در تبعیت از شیطان خود را با همین تسویل وادار بهکارهای مخالف حق مي*کنند.


خداي متعال در نقل داستان حسادت برادران يوسف(ع) از زبان يعقوب(ع) خطاب به آنان مي*فرمايد:


بَلْ سَوَّلَتْ لَكُمْ أَنفُسُكُمْ يعني بلكه نفس شما كاري بد را براي شما آراسته و شما را فريب داده است (یوسف/18).


شیطان همین عملیات را در برابر خدا به میدان آورد. شایدگمان او بر این بود که مي*تواند خدا را نیز با این كار از تصمیم خود مبني بر سجده شيطان بر آدم باز گرداند؛ چرا که به خدا گفت:


قَالَ أَأَسْجُدُ لِمَنْ خَلَقْتَ طِينًا؛ آیا بر موجودیکه از گِل آفریده*ای سجده کنم؟ (اسراء/61).


گویا برای خدا توضیح مي*دهد که دستور تو اشتباهاست که من بر این آفريده دانی و پست سجده كنم.

شيطان به دنبال این عملیات روانیعلیه خودش و در برابر خداي متعال وارد میدان عملیات رواني بر ضد آدم مي*شود.


او که قسم یاد کرده تا آدم و فرزندانش را بهتباهی و نابودی بکشاند، پس در نخستين گام سراغ آدم مي*رود.قَالَ رَبِّ بِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْفِي الْأَرْضِ وَلَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ؛ گفت: پروردگارا، به سبب آنكه مراگمراه ساختى، من ‏‏[‏‏هم گناهانشان را] در زمين برايشان مى*آرايم و همه را گمراه خواهم ساخت (حجر/39).تباهی آدم در این است که از بهشت رانده و وارد جهنم شود.همان سرنوشت شومی که شیطان با عصیان بدان مبتلا و از جنّت قرب الهي به جهنم دوریاز رحمت حق رانده شد. او البته در فاصله ورود به جهنم، مهلتی برای گمراه ساختن آدمو فرزندانش و همراهي آنان در جهنم گرفت:
قَالَ رَبِّ فَأَنظِرْنِي إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ؛قَالَ فَإِنَّكَ مِنْ الْمُنظَرِينَ؛ إِلَى يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ؛ گفت:پس مرا تا روزى كه برانگيخته مى*شوند مهلت ده؛

فرمود: در حقيقت، تو از مهلت يافتگانى؛ تا روز معين معلوم (ص79تا81).آدم اکنون در بهشت است و او مي*خواهد این آدم را از بهشت بیرون آورد. برای شيطان دو مسیر متصور است:1 عملیات فیزیکی؛ پس شيطان بايد ابزار و وسایل فشار برجسم آدم و به بند کشیدن او را فراهم آورد و وی را از این مکان بیرون ببرد و در آتش بیفکند.2 ـ عملیات روانی؛ پس شيطان بايد چنان خیال و گمان را بر فکر و اندیشه آدم مسلط سازد که آدم با اين تسویل، خیال باطل وظگمان گمراه*كننده و خواسته شیطان

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد
نویسنده :yalda73   آفلاین
#2
ن مسیر دوم را انتخاب كرد و با آدم به گفت*وگو نشست. او مي*دانست آدم در این بهشت در پي کمال است و وضعیت برتر، رسیدن به صفات الهي است.

رسيدن به اين كمال و برتري، مسيري غیر از بندگی و اخلاص ندارد؛ مسیری که خدا برای عبودیت تعیین كرده است و باید انسان*ها آن را طی کنند.

راهی غیر از آن نیست و شیطان همین نقطه را هدف قرار داد و وارد عرصه فکر و اندیشه آدم شد و با ارائه مسیر دروغین، او را دچار اشتباه كرد.

شيطان گمان را جایگزین یقین ساخت و به آدم گفت:هَلْ أَدُلُّكَ عَلَى شَجَرَةِ الْخُلْدِ وَ مُلْكٍ لَا يَبْلَى؛ آیا تو را به درخت جاودانگی و فرمانروایی بی پایان راهنمایی کنم؟ (طه/120).

این دو ويژگي از مختصات خدا است؛ جاودانگی و ملک بی*پایان.

انسان اگر در مسیر عبودیت گام زند به ياري الهي بدان نایل مي*شود؛ اما مسیر عبودیت باید طی شود.

شیطان راهی را به آدم پیشنهاد مي*کند که به گمان او بسیار سریع است.

آن راه خوردن از درختی است که چنين اثري را دارد.

این اطلاعات يعني رسیدن به جاودانه شدن ناشی از خوردن ميوة آن درخت، مطلبی جدید و خواستنی است.


به طور طبیعی آدم که این خواسته آرزوی او بود سخن شیطان را مورد توجه قرار داد و روانه شد و با پای خود به سوی درخت رفت.

اما همین*که درخت را دید، فهمید همان درخت ممنوع است.

آدم به قطع و يقين از خداي متعال فرا گرفته بود كه نبايد به آن درخت نزديك شود. آدم با توجه به اين دستور و رعايت آن در گمراهی نخواهد افتاد.

در حالی که سخن شیطان درباره مقرب بودن این درخت، گمانی و خیالی است و آدم بايد به این توجه مي*کرد.

همین را به شیطان بیان مي*کند، اما شیطان برای این وضعیت نیز مطالب دروغین، آماده كرده و عملیات روانی را ادامه مي*دهد و با وسوسه زمینه*سازی مي*کند:


فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِيَ لَهُمَا مَا وُورِيَ عَنْهُمَا مِنْ سَوْآتِهِمَا وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَذِهِ الشَّجَرَةِ وَقَالَ مَا نَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هَذِهِ الشَّجَرَةِ إِلَّا أَنْ تَكُونَا مَلَكَيْنِ أَوْ تَكُونَا مِنْ الْخَالِدِينَ؛

شيطان آن دو را وسوسه کرد تا آنچه از عورتشان بر آنها پوشیده بود نمایان گرداند و گفت: پروردگارتان شما را از این درخت منع نکرد مگر برای آنکه شما فرشته مي*شدید یا به جاودانگی مي*رسیدید (اعراف/30).

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

نویسنده :yalda73   آفلاین
#3
زیبایی رسيدن به اسما و صفات الهي از مسیر کوتاه و سریع، از راه خوردن از این درخت به اندازه*ای است که آدم را از انحصار مسیر وصول به آن مقام از مسیر عبودیت غافل می*كند.

پس در مسیر پیشنهادی شیطان قرار می*گیرد.

اما یک مانع بر سر راه او به نام شیطان وجود دارد که دشمن او است.

چرا که خدا او را به عنوان دشمن معرفی کرده است:


فَقُلْنَا يَا آدَمُ إِنَّ هَذَا عَدُوٌّ لَكَ وَلِزَوْجِكَ فَلَا يُخْرِجَنَّكُمَا مِنْ الْجَنَّةِ فَتَشْقَى؛

ما به آدم گفتیم: این دشمن تو و همسر توست. مراقب باش تو را از بهشت بیرون نکند که در این صورت، تیره بخت خواهی شد (طه/117).این توصیه و خبررسانی برای آدم، مانعی از قبول بود؛ اما شیطان برای این مانع نیز در طرح عملیات روانی خود چاره*اي انديشيد.

پس برای آدم و حوا(ادعای) نصیحت*گری کرد و چنين جلوه داد كه این نصیحتی است از سوی من برای شما و برای خیرخواهی است.

در فريب*كاري كوشش مي*شود تا طرف مقابل در فضاي رواني مخالف واقع قرار گيرد؛ بنابراین، بايد اطلاعاتي به او رسانده شود كه بدون مقاومت آن را قبول کند.

براي اين امر، بايد فرصت تفكر و تأمل درباره درستي يا نادرستي اطلاعات، مفاهيم يا پيام*هاي انتقالي را از او گرفت.

پس با هدف قرار دادن احساسات و عواطف طرف مقابل و جذب آن به سمت خود، به نتيجه از پيش تعيين شده مي*توان رسيد.روش ديگري كه شيطان در عمليات رواني طرح فريب خود به كار بست تا مقاومت رواني آدم را بشكند، اين بود كه خود را در مقام پند و اندرز و خيرخواه او جلوه داد.

اگر آدم، دشمني و كينه شيطان نسبت به خود را همواره به ياد مي*داشت و از آن غافل نمي*شد، بديهي است كه هميشه موضع هوشياري خود را در برابر او حفظ مي*كرد.

پس هر لحظه خود را در معرض خطر مي*ديد و محتاطانه همه حركات و اقدامات او را با ديده ترديد مي*نگريست.

شيطان اين فريب را تا آنجا ادامه مي*دهد که سستی در اراده آدم و حوا ایجاد کرد و مقاومت آنان را شكست. آن*گاه سراغ ارزش مورد قبول آنها رفت و به همان ارزش برای آنها قسم یاد کرد که من برای شما نصیحت*گر هستم.


وَقَاسَمَهُمَا إِنِّي لَكُمَا لَمِنْ النَّاصِحِينَ؛ برای آنها قسم یاد کرد که من برای شما نصیحت*گر هستم (اعراف/21).اين*گونه او توانست با عملیات روانی و بدون بکارگیری کوچک*ترین اقدام فیزیکی، آدم را با پای خود به سوی درخت ممنوع بکشاند و این همان است که ما از ان با عنوان تصیم سازی یاد می کنیم:فَدَلَّاهُمَا بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِنْ وَرَقِ الْجَنَّةِ وَنَادَاهُمَا رَبُّهُمَا أَلَمْ أَنْهَكُمَا عَنْ تِلْكُمَا الشَّجَرَةِ وَأَقُلْ لَكُمَا إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمَا عَدُوٌّ مُبِينٌ؛

آن دو را با فریب به سقوط کشانید و چون از آن میوه خوردند برهنگی*هایشان بر آنان آشکار شد و به چسبانیدن برگ بهشت بر خویش پرداختند و خدا آنها را ندا داد: مگر شما را از این درخت منع نکردم و به شما نگفتم که شیطان برای شما دشمنی آشکار است؟ (اعراف/22).


این نخستين اقدام خصمانه شیطان علیه انسان در دنیا است که با موفقیت روبه*رو شد.

شيطان اين*گونه اولین عملیات روانی را در برابر دیگران به نمایش گذارد و توانست بدون صرف هزینه، طرف مقابل را شکست بدهد و او را به خواسته خود وا دارد.از این پس و برای همیشه در تاریخ، شیطان با عملیات روانی به اقدام علیه بشر پرداخت و با این شیوه سپاه خود را گسیل داشت.

چنانجه رهبر معظم انقلاب فرمودند: شناختن دشمن از همه مهم*تر است. دشمن سعى مى*كند خود را دوست جلوه دهد (12 آبان 1378).

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيدموضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چه کنیم تا برده شیطان نشویم ؟ yalda73 0 578 09-11-2014, 03:59 PM
آخرین ارسال: yalda73

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان