آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدفرق بین سنّت و مدرنیته در اسلام چیست؟
زمان کنونی: 11-23-2020، 11:19 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
آخرین ارسال: maryam1998
پاسخ 1
بازدید 694

امتیاز موضوع:
  • 5 رای - 4.8 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
در فرق بین اسلام مدرنیته سنّت و چیست؟

فرق بین سنّت و مدرنیته در اسلام چیست؟
#1
فرق بین سنّت و مدرنیته در اسلام چیست؟ آیا دین سبب عقب افتادگی و مدرنیته سبب پیشرفت است؟


مشکل اساسی اینجاست که به خاطر تحقق اهداف سیاسی، واژگان فلسفی را بدون ارائه‌ی تعریفی درست و به صورت ژورنالیستی به میان مردم می‌آورند و با شعار قرار دادن آنها سعی در سلطه‌ی جریان مطلوب می‌کنند. واژگانی چون: انسان‌گرایی به مفهوم کلی، اومانیسم، عقل‌‌گرایی، آزادی یا دموکراسی که امروزه به لیبرال دموکراسی مبدل شده است، سنّت، مدرنیسم، پست مدرنیسم و فراتر از آن، همه واژگانی هستند که تعاریف متفاوت و گاه متضادی در اندیشه شناسی و فلسفه دارند و البته بهره‌وری از آنها عمدتاً در راستای اهداف سیاسی صورت می‌پذیرد. همان‌طور که «احکام و فلسفه احکام» را به صورت تخصصی در اذهان عمومی مطرح کرده و زیر سؤال می‌برند تا به اهداف سیاسی برسند.
به همین سؤال دقت کنید، ابتدا سنّت و مدرنیته در مقابل یک دیگر قرار می‌گیرند، بعد «دین» جایگزین «سنّت» شده و به جای آن که سؤال شود: «آیا سنّت گرایی سبب عقب افتادگی می‌شود و ...»، بیان می‌گردد: «آیا دین سبب عقب‌افتادگی و مدرنیته سبب پیشرفت است؟»، یعنی باید قبول کنید که دین سنّتی و مربوط به گذشته است!
در این روش القا می‌کنند که «سنّت» یعنی بازگشت به گذشته و آن هم ارتجاع و مذموم است و البته هر گاه که به نفع باشد، آن را خوب و ممدوح قلمداد می‌کنند. مثلاً در جوامع امروزی می‌گویند سبک زندگی سنّتی حتی به رسم انسان‌های گذشته بهتر است و حتی روش‌های درمانی سنّتی بهتر است؛ یا در جامعه ما چنان از حلیّت «موسیقی سنّتی» نام می‌برند که گویی فصل تمایز موسیقی حلال از حرام، سنّتی یا مدرن بودن آن است؟! گویی گذشتگان هر چه می‌نواختند حلال بود و امروزی‌ها هر چه می‌نوازند حرام است؟ در واقع گویا موسیقی سنّتی ذبح شرعی موسیقی حرام است!
به طور کلّی نه «سنّتی» به مفهوم  آن چه مربوط به گذشته است با اسلام تطبیق یا منافات دارد و نه مدرنیته به مفهوم آن چه جدید است. هر چند که جهان غرب امروزه دیگر «مدرنیته» را قبول ندارد و مدعی است که از این مرحله گذر کرده و به پست مدرنیسم و فراتر از آن رسیده‌ایم. مدرنیته مبتنی بر اصول و مفاهیم کلّی است و ما باید مفاهیم کلّی را منکر شده و تکذیب کنیم.
دقت شود که نه هر چه مربوط به گذشته باشد الزاماً خوب، درست، صحیح و مفید است و نه هر چه مربوط به گذشته است الزاماً بد، مذموم و مضر است. هم چنین نه هر چه به عنوان مدرنیته، مدرنیسم، پست مدرنیسم و ... در قالب فرضیه، نظریه و ... مطرح و البته القا می‌شود الزاماً خوب، درست، صحیح و مفید است و نه هر چه جدید است، الزاماً بد، باطل و مضر است.
در عالم هستی حقایق بسیاری هستند که تغییر ناپذیرند، لذا «سنّتی و مدرن» اصلاً به آنها صدق نمی‌کند.
بودریار که خود از صاحب‌نظران معاصر پست مدرنیسم و فراتر از آن است با تشبیه جهان و زندگی به یک بازی می‌گوید: «‌در این بازی قواعدی وجود دارد که ثابت هستند و در اختیار ما نیز نیستند، لذا یک نواخت بوده و برای ما جاذبه‌ای ندارند، چون نمی‌توانیم دخالت کرده و تغییرشان دهیم، اما قوانینی وجود دارد که چون قوانین را ما وضع کرده و ما منسوخ می‌کنیم و دست خودمان است، جاذبه دارند – کتاب اغواگر». خوب وی حرف جدیدی نزده است، مانند بقیه‌ی نظریه‌پردازان جدید، فقط واژگان و ادبیات را تغییر داده و سپس نتیجه‌گیری غلط کرده است. معلوم است که قواعد عالم هستی ثابت هستند و قوانین به تناسب شرایط زمانی، مکانی، محیطی فرد و جامعه و ... متغیر می‌شوند. در قوانین نیز اصولی ثابت می‌مانند و فروعش باز متغیر می‌شوند. مگر در اسلام غیر از این است؟
از نظر اسلام، حقایق هستی، خلقت و زندگی، همه حکیمانه بوده و بازی نیستند. لذا در قرآن کریم فرمود: که جهان را برای بازی نیافریدم. در ثانی حقایق عالم هستی به هیچ وجه با نظریه، فرضیه، تأیید، تکذیب، ایمان یا کفر متغیر نمی‌شوند. خدا، انسان، جهان قانونمند، عقل، فطرت، نفس و ... همه ثابت، منظم و حکیمانه هستند. لذا فرمود:

[rtl] «فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا فِطْرَةَ اللَّهِ الَّتِي فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْهَا لَا تَبْدِيلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَلَكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ» (الرّوم، 30)
ترجمه: پس روى (جهت) خود را با گرايش تمام به حق به سوى اين دين كن با همان سرشتى (فطرتی) كه خدا مردم را بر آن سرشته است، آفرينش خداى تغييرپذير نيست اين است همان دين پايدار ولى بيشتر مردم نمى‏دانند.[/rtl]

[rtl] پس سنّتی و مدرنیته، به رغم آن که در جهان غرب به خاطر جریانات مقابله با کلیسا در مقابل دین قرار گرفت، از نظر اسلام هیچ کدام مقابل دین قرار نمی‌گیرند. چرا که اولاً چنان چه بیان شد اصول دین که منطبق بر حقایق عالم هستی می‌باشند با گذر از سنّتی به مدرن متغیر نمی‌گردد و فروع احکام نیز محدود و محصور نمی‌باشند.
در احکام اسلامی واجب‌تر از نمازهای یومیّه وجود ندارد. نماز چهار رکعتی ظهر به هنگام سفر دو رکعتی می‌شود، به هنگام سختی قیام می‌توان نشسته نماز خواند، اگر رکوع و سجود با اعضای سالم ممکن نباشد، می‌تواند حرکات دیگر اعضا و حتی پلک چشم را جایگزین کرد. پس اصل نماز ثابت می‌ماند و فرع آن متناسب با شرایط شخص، محیط و زمان متغیر می‌شود. روزه واجب است، اما نه بر بیمار یا مسافر یا زنی که عذر شرعی دارد - خمس و زکات واجب است، اما نه بر کسی که ندارد و مشمول نمی‌گردد - حج واجب است، اما فقط بر مستطیع - جهاد و سایر احکام نیز همین‌طور هستند.
در خصوص «ابزار» یا به تعبیری دیگر «تکنولوژی» که به غلط آن را سمبل و نماد مدرنیته می‌خوانند [چرا که بشر همیشه ابزارساز بوده است] نیز اسلام نه تنها مخالفتی ندارد، بلکه با صراحت تمام به کسب علم، کشف قوانین و پدیده‌ها و استفاده بهینه از امکانات و به روز بودن تصریح می‌نماید.
«مطهری: (در اسلام) یک وسیله مادی و یک شکل ظاهری نمی‌توان یافت که جنبه تقدس داشته باشد و در واقع هیچ شکلی جز قالب های مربوط به احکام عبادی، دارای تقدس نیست که مسلمان وظیفه خود بداند که آن شکل و ظاهر را حفظ نماید از این رو پرهیز از تصادم با مظاهر توسعه علم و تمدن یکی از جهاتی است که کار انطباق دین را با مقتضیات زمان آسان کرده و مانع بزرگ جاوید ماندن [دین] را از میان بر می‌دارد.»پس، نه چنین است که هر چه در گذشته بوده سنّت است و الزاماً بد یا خوب است و نه چنین است که هر چه جدید می‌آید مدرن و الزاماً بد یا خوب است و نه هیچ کدام مقابل اسلام قرار دارند.سنّت و مدرنیته، اگر درست معنا شوند، تمیز بین حق و باطل در آنها نیز راحت‌تر و منطقی‌تر صورت می‌گیرد. اسلام با هر گونه تهجّر، خرافه، ارتجاع، عقب‌افتادگی، جهل و به اصطلاح «سنّت غلط آباء و اجدادی» مخالفت است و در ضمن تأکید دارد که «سنّت الله» تغییر ناپذیر است. هم چنین با هر گونه انحراف، ظلم، ابطال ارزش‌ها، کتمان حقایق عالم هستی، تکفیر مبدأ و معاد، نفی مفاهیم کلّی و ... به بهانه‌ی دستیابی به چند ابزار یا چند کشف علمی یا چند نظریه و فرضیه به نام مدرنیسم یا پست مدرنیسم نیز مخالف است.
[/rtl]
                                                                                                                                                                         منبع :  x-shobhe.com
نویسنده :maryam1998   آفلاین
#2
در هر بحث فلسفی باید مفاهیم را تعریف کرده و تا به تعریف مشخصی نرسیم این گونه بحث ها همیشه جدلی الطرفین باقی مانده و هرگز به برهان نمیرسد.همچنین در این بحث باید به ریشه های تاریخی آن توجه شود چرا که بی التفاط به آن نمیتوان برداشت کاملی داشت.            الف- بررسی سبقه تاریخی سنت و مدرنیته:در اروپای قرون وسطا هر گونه علمی که با دانش کلیسا مغایر بود به بدترین شکل لگدمال میشد.در چنین جهانی مشخصا دین ستیزه ی بی پایانی با علم داشت.پیشرف و کاربری سازی علم هیچ مفهومی نداشته و نهایتا علم با ارزش دانشمندان از ترس تکفیر شدن خاک میخود .موضوع به سلطه علمی کلیسای کاتولیک محدود نمیشود بلکه کلیسا مالک تمام ثروت است.با حضور پروتستانتیسم مردم و به خصوص دانش دوستان نفس راحتی کشیدند.فکر کنید دین شما را محدود کرده و بال اندیشه شما را کنده و شما را در قفسی به نام دین حبس کرده دینی که سراسر ابهام و تناقض است. در چنین جهانی نمیگویید دین مانع پیشرفت ما شد؟! ب-تعریف سنت و مدرنیته:برای مردمان حبس شده در زندان فکری،کلیسای کاتولیک سنت مساوی با دین و دین مداری و خدا محور بودن است و مدرنیته به معنای اصالت انسان و محوریت علم تجربی و کنار گذاشتن هر گونه ما بعد الطبیعه.در دیدگاه سنتی خدا خالق و فاعل تمامی موجودات است.انسان مخلوق خداوند است.طبیعت صنع خداوند است.اما در دیدگاه مدرنیته خدا حذف میشود.انسان موجودی مانند موجودات دیگر است.حال که مرجعیت خدا حذف شد انسان مبدا و نهایت همه چز است.انسان محوریت اساسی دارد انسان دیگر مخلوق نیست او خود خالق و صانع است.طبیعت را باید کشف کرد باید از آن در جهت صنعت و تولید سرمایه استفاده کرد.به سبب تفکر ابزار انگارانه نسبت به طبیعت پس از مدرنیته ما شاهد تحول سریع علم هستیم. پ-نسبت سنت و مدرنیته در جهان اسلام :چنین بحثی را هرگز نمیتوان به عالم اسلام تعمیم داد.اولا در دین اسلام همواره تاکید موکد به تفکر و تدبر و علم پژوهی شده است.اگر بگویم سنتی بودن به معنای خدا محور بودن و ستیزه با علم است ومدرنیته حذف خدا از حیات بشر جایگزینی علم تجربی به جای علم الهی است.ما هر گز نه سنتی هستیم ونه مدرن.ما علم راگرامی میداریم.ما هم به علم تجربی توجه داریم و هم به الهیات.ما هم خدا محوریم و هم انسان را در حدخود گرامی میداریم.ت-آیا سنت مانع پیشرفت است و مدرنیته ضامن پیشرفت؟!سنت کلیسای کاتولیک که هر گونه بینش جدیدی را سرکوب میکند مشخصا مانع پیشرفت علم تجربی است هر چند چنین سنت خشک مغزی نیز باعث پیشرفت علم الهی گشت.اما سنت اسلامی ما را از پیشرفت باز نمیدارد بلکه خود مسیر جدیدی بر پیشرفت علمی باز میکند.مدرنیته باعث پیشرفت علمی شد اما ببینید که این مدرنیته چه بلایی بر سر بنیان های ارزش های اخلاقی و ارزش های دینی آورد.موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  در مورد نظریه تکاملی داروین و تضاد آن با اسلام توضیح بیشتری دهید. آیا واقعاً تکامل.. ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 1 600 03-06-2016, 05:54 PM
آخرین ارسال: maryam1998
  حقیقت عُمر چیست؟ چرا بعضی از عمرها کوتاه و بعضی بلند است؟ ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 0 564 02-24-2016, 08:59 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  دلیل معصوم نبودن حضرت ابوالفضل (ع) و حضرت زینب (س) چیست؟ ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 0 522 02-20-2016, 10:39 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
  دلیل برتری امامان شیعه بر همه پیامبران غیر از پیامبر اعظم (ص) چیست؟ ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 0 566 02-20-2016, 11:31 AM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان