آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنید

محمد(ص)از نگاهي ديگر
زمان کنونی: 04-09-2020، 07:17 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ƓὄὄƉ ǤIRĿ
آخرین ارسال: ƓὄὄƉ ǤIRĿ
پاسخ 10
بازدید 937

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
نگاهي ص محمد ديگر از

محمد(ص)از نگاهي ديگر
در اين بخش به مطالعه ابعاد متفاوتي از سيره وشخصيت پيامبراعظم مي پردازيم
نویسنده :ƓὄὄƉ ǤIRĿ   غایب
بخش اول:نبي در كلام ولي

رسول خدا(ص) روی زمین مثل بندگان می‌نشست و غذا می‌خورد. کفش‌ و لباسش را با دست خودش وصله می‌کرد. روی الاغ بدون پالان می‌نشست، پشت‌ سرش هم سوار می‌کرد. پرده‌ای جلوی در اتاقش بود که نقش و نگارهایی داشت. به یکی از زنانش گفت از جلوی چشم‌های من برش دار، نگاهش که می‌کنم یاد دنیا و زینت‌هایش می‌افتم

علی(ع) شش ساله بود که فرزند پیامبر(ص) شد و ده ساله بود که جبرئیل امین برای پیامبر(ع) وحی آورد و علی اولین مسلمان پیامبر شد. 13 ساله بود که در میهمانی خویشان، پیامبر او را جانشین و برادر خود نامید و هنوز 20 سالش نشده بود که در شعب ابوطالب پدرش شب‌ها او را جای پیامبر(ص) می‌خواباند تا نبی اسلام(ص) در امان باشد. علی(ع) 23 ساله بود که پیامبر(ص) دستور هجرت گرفت و علی(ع) در بستر پیامبر(ص) خوابید تا او آسوده سفر کند. بعد هم امانت‌های پیامبر(ص) را به صاحبانشان برگرداند و با خانواده حضرت محمد(ص) به سوی مدینه حرکت کرد. در مدینه ابتدا برادر پیامبر(ص) شد، بعد داماد او. در جنگ‌ها، هم پرچمدارش بود، هم راهگشایش بود، هم امینش. مکه را که فتح کردند، علی(ع) بر دوش پیامبر(ص) بت‌ها را شکست و در آخرین حج، درمقابل دیدگان همه، نبی، علی(ع) را ولی، امام و صاحب اختیار امت کرد. شک نباید پیدا کرد که سخنان چنین شخصی درباره پیامبر(ص) صحیح‌ترین و کامل‌ترین کلام‌هاست. در مطلب حاضر بخشی از سخنان ولی مومنان، علی(ع) را درباره پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص)، می‌آوریم.

نسبت با پیامبر

امیرالمومنان(ع) در سخنانش خود را چون بچه‌شتری که دنبال مادرش می‌دود دنباله‌روی پیامبر(ص) می‌داند1 و از رابطه مخصوص و جایگاه ویژه خود نزد پیامبر(ص) چنین می‌گوید: «در اتاقش راهَم می‌داد. کودک بودم که سر روی سینه‌اش می‌گذاشتم و در رختخوابش پناهم می‌داد؛ بدنش را به بدنم می‌چسباند و بویش را به‌ا‌م می‌شنوانید. چیزها را مزه‌مزه می‌‌کرد و در دهان من می‌گذاشت. در بچگی هم نه دروغی در گفته‌هایم یافت و نه اشتباهی در کرده‌هایم.»2
او می‌گوید: «هر روز نشانه‌ای از اخلاقش را برای من رو می‌کرد و به‌ام دستور می‌داد تا به‌اش اقتدا کنم. هر سال هم که در حرا مجاور می‌شد، من می‌دیدمش و جز من کسی نمی‌دیدش. در تنها خانه آن روزِ اسلام، جز رسول خدا، خدیجه و من، که سومینشان بودم، کسی نبود. من نورِ وحی و رسالت را می‌دیدم و بوی پیامبری را می‌شنیدم.» 3

دوران پیامبر(ص)

حضرت علی(ع) بارها و بارها ویژگی‌های دوران پیامبر(ص) و خصلت‌های اعراب قبل از اسلام را برای مسمانان بیان می‌کند تا آنها یادشان نرود از کجا به کجا رسیده‌اند و بدانند که پیامبر چه معجزه‌ای کرده است: «مردم، گمراهانی سردرگم بودند و هیزم‌جمع‌کنِ فتنه‌ها؛ خواهش‌های نفس به غفلت کشیده ‌بودشان و غرور شکننده و نادانی شدید خوارشان کرده‌ بود. [آنها] در نشیب و فراز کارها و مصیبت نادانیشان سرگردان بودند.»4
«آن زمان مردم هرکدام بر دینی بودند، خواسته‌های متفاوتی داشتند و راه‌های متفاوتی را در پیش می‌گرفتند. بعضی خدا را شبیه مخلوقاتش می‌دانستند، بعضی اسم‌هایش را روی خداهای دیگر گذاشته‌ بودند یا غیر او را عبادت می‌کردند. او آنها را از گمراهی هدایت کرد و از جهالت به سوی خودش نجاتشان داد.»5
«زمانی او را فرستاد که مدت‌ها بود پیامبری نیامده بود، خواب مردم طولانی شده و پیمان‌هاشان شکسته‌ شده بود. آمد برای آنها[مردم] با گواهی که در دستش بود و نوری که از آن پیروی می‌کنند؛ آن [نور] قرآن است، پس بخواه از قرآن حرف بزند، که حرف نمی‌زند.»6
«شما ملت عرب بر بدترین دین و پست‌ترین جایگاه بودید. بین سنگ‌های خارا و مارهای خفتیده، اقامت کرده‌ بودید. آب آلوده می‌نوشیدید و غذاهای سفت می‌خوردید. خون [یکدیگر] را می‌ریختید و از قوم و خویشتان می‌بریدید. بت‌ها بینتان ایستاده ‌بودند و همیشه با گناهانتان بودید.»7

ویژگی‌های پیامبر(ص)

اما بعد از آن خدای سبحان دیدارش را برای محمد(ص) انتخاب کرد و از آنچه پیش خودش بود به او داد.8 پیامبرش با «دینی مشهور، نشانه‌هایی قدیمی، قرآنی مکتوب، نوری درخشان، چراغی منور و فرمانی مبین آمد تا شبهات را بزداید و با دلایلِ روشن استدلال کند، با آیات بیم دهد و با کیفرها بترساند.»9
خدا با او «کینه‌ها را نابود کرد و آتش دشمنی‌ها را فرو نشاند، برادران را به هم نزدیک و خویشاوندان را از هم دور کرد. با او آنچه را مایه‌ ذلت بود، عزت داد و آنچه مایه‌ عزت بود، ذلیل کرد. سخنش روشن است و سکوتش گویا.»10
خدا حضرت محمد(ص) را برگزید، چرا که او در کودکی بهترین خلق بود، در کهنسالی نجیب‌ترینشان، در اخلاق پاک‌ترین آنها و بخشنده‌ترین ابرْ با بارانی نم‌نم و آرام.11
امام علی(ع) پیامبر(ص) را نشانه‌ای برای قیامت، بشارت‌دهنده‌ای به بهشت و ترساننده‌ای از عقوبت می‌داند12 و درباره دلایل برگزیده شدن حضرت محمد(ص) می‌گوید: «خداوند محمد(ص) را به‌حق برگزید تا بندگانش را از بت‌پرستی برهاند برای عبادت خودش و از اطاعت شیطان برهاند برای اطاعت خودش. با قرآنی که توضیحش داده و محکمش کرده‌ است. تا بندگان، پروردگارشان را که نادیده‌گرفته‌اند بشناسند و به‌ا‌ش [وجودش] اقرار کنند، حال آنکه تکذیبش کرده‌بودند و برایشان ثابت شود [وجود] او که انکارش کرده‌ بودند.»

دعا برای پیامبر(ص)

از نگاه امیرالمومنین(ع) پیامبر(ص) رسالت خود را کامل ادا کرد؛ «شهادت می‌دهم محمد(ص) بنده‌اش و فرستاده‌ برگزیده و مورد اعتمادش بود که از او راضی‌ است. فرستادش برای دلایلی که لازم بود و بروز پیروزی‌ها و نمایاندن راه. او پیام‌ها را جزء جزء رساند و [مردم] را به راهی برد که راهنمایش بود. علم‌های هدایت و مناره‌های نور را بر پا کرد.‌بند بند اسلام را محکم و دستگیره‌های ایمان را قابل اعتماد گردانید.»14
او بدون سستی و کوتاهی کارش را انجام داد. «فرستادش تا به حقیقت دعوت کند و شاهدی باشد برای مخلوقات. پس او پیام‌های پروردگارش را بدون سستی و کوتاهی، به‌خوبی رساند و در راه خدا با دشمنانش مبارزه کرد، بدون هیچ ضعف و بهانه‌تراشی‌ای. امام آنهاست که پرهیز می‌کنند و دلیل آنها که هدایت شدند.» 15
«خدایا برترین و بیشترین سلام‌ها و درودهایت را بر محمد قرار ده که بنده و فرستاده‌ات است. او که آخرین‌ِ گذشته‌ها و گشاینده‌ گره‌ها بود. حق را با حق آشکار می‌کرد، سپاه باطل را کنار می‌زد و ابهت گمراهان را خرد کرد. آنچه برعهده‌اش گذاشته‌شد با قوت و قدرت پیش برد. به دستور تو قیام کرد و عجله داشت تا تو را راضی کند، بدون آنکه عقب بیفتد یا تردید کند. وحی تو را درک کرد. عهدت را نگه داشت و مطابق دستور تو پیش رفت. تا شعله‌ای برای طالبان [نور] آتش برافروزد و راه را برای آنها که بیراهه رفتند، روشن‌کند.»16
خدا با او اقوام جداشده را همراه کرد و شکاف‌ها را هم‌آورد. اقوام را با هم صمیمی کرد وقتی آنها در قلب و جانشان کینه و نفرت هم را داشتند. 17

اخلاق پیامبر(ص)
امیرالمومنین(ع) ما مسلمانان را منت‌دار خدا می‌داند که پیامبری چون او برایمان فرستاد که گرسنه از دنیا رفت و سنگ روی سنگ نگذاشت. 18 او درباره ویژگی‌های پیامبر(ص) می‌گوید: «قلبا از دنیا روی گردانده و یاد آن را در خودش کشته‌ بود. دوست داشت زینت‌ آن از جلوی چشمش دور شود تا چیزی برای استراحت از دنیا نگیرد، آرامشش را باور نکند و در آن آرزوی مقام و منصبی نکند. از دل و جان بیرونش انداخته و از جلوی چشم‌ دور کرده بودش. این‌گونه است حال کسی که با چیزی دشمن است؛ دوست ندارد ببیندش و جلوش اسمی از آن بِبَرند.» 19
«رسول خدا(ص) روی زمین مثل بندگان می‌نشست و غذا می‌خورد. کفش‌ و لباسش را با دست خودش وصله می‌کرد. روی الاغ بدون پالان می‌نشست، پشت‌سرش هم سوار می‌کرد. پرده‌ای جلوی در اتاقش بود که نقش و نگارهایی داشت. به یکی از زنانش گفت از جلوی چشم‌های من برش دار، نگاهش که می‌کنم یاد دنیا و زینت‌هایش می‌افتم.»20
درباره رفتار او با دنیا می‌گوید: «دنیا را کوچک و خوار کرد. برایش ساده بود، ساده گرفتش. می‌دانست خدا دنیا را از او دور کرده تا انتخابش کند و برای غیراز او وسیع کرده تا خوارش کند. از دنیا دل کنده‌ بود. یاد آن را هم در خودش کشته‌ بود. دوست داشت زینت‌های دنیا پیش چشم‌هایش نباشند تا در آن، نه لباس زیبایی بخواهد و نه خانه‌ای آرزو کند. [آنچه] از سوی پروردگارش بود، بدون هیچ عذر و بهانه‌ای رساند. امتش را بیم داد و نصیحت کرد و به بهشت مژده داد و دعوت کرد.» 21
ایشان درباره نگاه پیامبر(ص) به مردم می‌گوید: «طبیبی ا‌ست که همیشه مشتاقانه برای طبابت می‌گردد، در حالی که داروهایش را محکم گرفته و وسایل جراحیش آماده است. آنها را جاهایی می‌گذارد که لازم است؛ در دل‌های کور، گوش‌‌های ناشنوا و زبان‌های لال. همیشه با دارویش دنبالِ جاهایی است که به آنها بی‌توجهی می‌کنند و سردرگمی می‌آورند. آنها که نه می‌خواهند با نور‌ حکمت روشن شوند و نه با کمک علوم روشن، بینا گردند، چون چهارپایان علف‌خوارند و مثلِ صخره‌های سخت.»

بخش دوم:محمد(ص) در عهدين

قرآن کریم ادعا می‌کند که مشخصات کامل پیامبر(ص) در کتب مقدس ثبت است و اهل کتاب، پیامبر(ص) را مانند فرزندشان می‌شناسند. قرآن از وجود نام دقیق پیامبر(ص) در عهدین سخن می‌گوید. این ادعا، ادعای کوچکی نیست که اهل کتاب در عصر پیامبر(ص) بخواهند به سادگی از کنار آن بگذرند

قرآن کریم ادعا می‌کند که مشخصات کامل پیامبر(ص) در کتب مقدس ثبت است و اهل کتاب، پیامبر(ص) را مانند فرزندشان می‌شناسند. قرآن از وجود نام دقیق پیامبر(ص) در عهدین سخن می‌گوید. این ادعا، ادعای کوچکی نیست که اهل کتاب در عصر پیامبر(ص) بخواهند به سادگی از کنار آن بگذرند. اگر این ادعاها عاری از حقیقت بود قطعا با برخورد منفی اهل کتاب مواجه می‌شد. همین که اهل کتاب در زمان پیامبر(ص) به این ادعاها پاسخ درخوری نداده‌اند نشان می‌دهد که نمی‌توانستند آن را رد کنند و به عبارت دیگر، نام پیامبر(ص) در کتاب‌هایشان وجود داشت. اگر این گونه نبود، قطعا از آن در جهت مبارزه با پیامبر(ص) استفاده می‌کردند. قرآن گزارش می‌دهد آنها در مقابل ادعاهایش با حالتی عصبی پاسخ می‌دادند که «[قرآن و تورات] هر دو سحرند که از [مطالب] هم پشتیبانی می‌کنند».

انجیل برنابا

اگرچه شاید نتوان از انجیل برنابا برای تحدی در مقابل اهل کتاب استفاده کرد، ولی چندین بار نام محمد(ص) در این انجیل تکرار شده است. به طور مثال:
- آنگاه خدا زنده کند باقی پاکان را که فریاد می‌زنند: به یاد آر ما را‌ ای محمد! پس به جنبش آید مهربانی در رسول‌الله از فریاد ایشان.(6).
- پس خدا، مانند دوستی که با دوست خود شوخی کند، می‌فرماید:‌ ای خلیل من، محمد!(7).
- خدا فرمود: صبر کن ‌ای محمد! زیرا برای تو می‌خواهم خلق کنم بهشت و جهان و بسیاری از خلایق را که می‌بخشم آنها را به تو... همانا نام مبارک او محمد است. آن وقت جمهور مردم صداهای خود را بلند نموده و گفتند: ‌ای خدا! بفرست برای ما پیغمبر خود را. ‌ای محمد! بیا زود برای رهایی جهان.(8)
- شیاطین به ولوله افتند و می‌خواهند پنهان شوند زیر آتش افروخته و یکی به دیگری گوید؛ بگریزید، بگریزید؛ زیرا همانا دشمن ما محمد آمد.(9)
- این باقی خواهد بود تا بیاید محمد پیغمبر خدا.(10)
- یسوع به شکفتگی دل در جواب فرمود: همانا او محمد پیغمبر خداست.