اوپــا جـونـگ ڪـی محبوب ترین کاربر انجمن
تنها کسی انتخاب میشود که برترین ارسال کننده روز ، هفته و ماه باشد .

آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنید

همه، مسواک یک زندانی را استفاده می کنیم!
زمان کنونی: 12-10-2019، 11:05 AM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: T.O.P
آخرین ارسال: T.O.P
پاسخ 6
بازدید 636

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
می همه، را یک زندانی مسواک استفاده کنیم

همه، مسواک یک زندانی را استفاده می کنیم!
Lightbulb 
چینی ها اولین کسانی بودند که قدم بزرگی در اختراع مسواک های اولیه که شباهت بسیاری به مسواک های امروزی داشت برداشتند. آنها برای اولین بار در سال 1498 استفاده از چوب مسواک را کنار گذاشته و مسواک های پرزدار را اختراع کردند.

بعضی از وسایل هستند که به صورت روزمره از آنها استفاده می کنیم، وسایلی که شاید چندان عجیب و غریب به نظر نرسند اما حتی یک روز را بدون آنها نمی توان سر کرد. یکی از این وسایل ساده اما کاربردی، مسواک است، اما آیا تا به حال فکر کرده اید اولین کسی که به فکر اختراع وسیله ای برای تمیزی دندان ها و بهداشت لثه ها افتاده چه کسی بوده و در کدام نقطه زمین زندگی می کرده؟

مسواکی که ما امروز می شناسیم تا قبل از سال 1938 میلادی وجود نداشت، با این حال شواهد و اسنادی وجود دارد که نشان می دهد از زمان های بسیار قدیم، یعنی حدودا از سه هزار سال قبل از میلاد، مردم از وسایل مختلفی برای تمیز نگه داشتن دندان های شان استفاده می کردند.

سال ها قبل، باستان شناسان در بابل و مصر، ابزارهای مختلفی کشف کردند که قدمتی چند هزار ساله داشتند، ابزارهایی از قبیل چوب های خلال دندان، الیاف گیاهان، شاخه یا ریشه های باریک درختان، پر پرندگان، استخوان های کوچک حیوانات و خارهای جوجه تیغی که همگی برای تمیز کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گرفتند.
مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

بررسی ها نشان می دهد که مالیدن آهک، جوش شیرین و نمک به دندان با دستمال های نازک کتانی میان یونانی های باستان رایج بود.

بعدها آنچه به عنوان مسواک مورد استفاده قرار می گرفت در واقع چوب های سابنده ای بودند که باید سر آنها جویده می شد تا الیاف آن کمی نرم شود و بعد از آن، کشیدن این قسمت سابنده روی دندان ها باعث پاکی آنها می شد.

گاهی این مسواک های اولیه از چوب و ریشه درختان و نباتات معطر یا آنهایی که خاصیت ضدعفونی کننده داشتند انتخاب می شدند تا استفاده کننده هم دهان خوشبویی داشته باشد و هم دندان هایش سفید و پاکیزه شوند.

در کشورهای اسلامی، جوب سابنده از درخت خوشبوی «اراک» یا «سالوادوراپرسیکا» تهیه می شد و از همان سال های اولیه ظهور اسلام، مسلمان به توصیه پیامبر (ص) مسواک می زدند، آنها این چوب را یک روز در آب غوطه ور می کردند تا الیاف آن از هم جدا شود و بعد، برای تمیز کردن دندان های شان از آن استفاده می کردند، شاخه های نازک این درخت حاوی موادی بود که تاثیر مثبتی روی لثه ها داشت اما چینی ها اولین کسانی بودند که قدم بزرگی در اختراع مسواک های اولیه که شباهت بسیاری به مسواک های امروزی داشت برداشتند. آنها برای اولین بار در سال 1498 استفاده از چوب مسواک را کنار گذاشته و مسواک های پرزدار را اختراع کردند.

این مسواک ها واقعا زبر و خشن بود و موهای آن از پشت گردن و یال گراز گرفته می شد که روی دسته ای از استخوان یا چوب می چسباندند.

رفته رفته موی یال اسب که زبری کمتری داشت جایگزین موی گراز شد اما اروپایی ها هنوز با همان روش قدیمی با نمک و آهک جرم ها را از دندان های شان پاک می کردند و این روش تا سال 1780 ادامه داشت، تا اینکه اولین تولید انبوه مسواک الیاف دار در این سال در انگلیس و به دست یک زندانی به نام «ویلیام آدیس» صورت گرفت.

ویلیام آدیس که به جرم آشوب و اغتشاش، دوران محکومیتش را در زندان به سر می برد به فکر چاره ای برای تمیز کردن دندان هایش افتاد. او تکه ای استخوان از غذایش را کنار گذاشت، سوراخ های کوچکی روی آن ایجاد کرد و بعد تارهای نخی را که از نگهبان گرفته بود گره زده و داخل سوراخ ها فرو کرد و با چسب آنها را چسباند.

بعد از رهایی از زندان او با این روش، تجارتی را آغاز کرد که ثروت زیادی برایش به ارمغان آورد و مسواک زدن یکی از عادات اروپایی ها شد. در آن زمان مسواک بسته به نوع پرزی که در آن به کار می رفت کیفیت های متفاوتی داشت و در قیمت های مختلف به فروش می رسید.
نویسنده :T.O.P   آفلاین

تا سال 1838 مسواک ها به همین منوال با موی حیوانات و دسته های چوبی یا استخوانی ساخته می شدند تا اینکه اتفاق مهم دیگری در تاریخچه تولید مسواک روی داد.

در این سال کارخانه آمریکایی «دوپان» موفق شد الیاف مصنوعی و نایلونی تولید کند و از آنجا که الیاف طبیعی و موی حیوانات باکتری در خود جمع می کرد و خوب خشک نمی شد، خیلی زود جای خود را به الیاف مصنوعی نایلونی داد. اختراع نایلون روند تکاملی مسواک را تغییر داد، چرا که تولیدکنندگان می توانستند مسواک هایی با درجه سختی متفاوت و بنا به سلیقه مشتریان خود تولید و روانه بازار کنند.

با این حال، مسواک زدن در آمریکا طرفدار چندانی نداشت و آمریکایی ها هیچ علاقه ای به مسواک زدن نشان نمی دادند. جالب است بدانید با اینکه آقای واسدورف که یک تاجر دنیادیده بود، در سال 1857 امتیاز تولید مسواک با الیاف مصنوعی را به نام خودثبت کرد و اولین مسواک نایلونی با نام مسواک جادویی دکتر «وست» تولید شد اما آمریکایی ها تا سال 1885 مسواک نزدند و علاقه چندانی به استفاده از مسواک نشان نمی دادند، ولی چند دهه بعد یعنی بعد از پایان جنگ جهانی دوم و بازگشت سربازان، اوضاع تغییر کرد.

سربازانی که در زمان جنگ در کشورهای دیگر بودند به ناچار و به تقلید از مردمان آن کشور به مسواک زدن روی آوردند و با بازگشت آنها به کشورشان مردم آمریکا هم تحت تاثیر این عادت بهداشتی قرار گرفته و اوضاع مسواک زدن در آمریکا بهتر شد و امروز مسواک به عنوان یکی از ابتکارات و اختراعاتی شناخته شده که آمریکایی ها بدون آن قادر به زندگی نیستند و از نظر اهمیت رتبه ای بالاتر از اتومبیل، کامپیوتر و حتی تلفن همراه در دنیا دارد. 

سال 1959 هم دکتر فلیپ گای ووگ سوئیسی اولین مسواک برقی را طراحی کرده و به تایید انجمن دندانپزشکی آمریکا رساند. اکنون مسواک به سرعت در حال تغییر است و با طراحی های جدیدتر و کاربردی تر تولید می شود. اگرچه این وسیله بهداشتی روزی یک پدیده نادر و کمیاب به حساب می آمد اما امروزه بیش از 3000 نام تجاری در دنیا به تولید مسواک مشغولند و از آن روزها تاکنون این وسیله ساده و مفید به یکی از اجزای اصلی زندگی مردم تبدیل شده است.

مسواک ما قبل تاریخ

شاخه کوچک و ریشه بعضی از درختان برای کشیدن روی دندان استفاده می شد.

سال 1730
اولین مسواک با برس زبر
در این مسواک موی گراز روی دسته چوبی کار گذاشته شد.

سال 1775
اولین مسواک مدرن
موی گراز به دسته مسواک که از جنس استخوان بود چسبانده شد.

سال1953
مسواک پلاستیکی

برای اولین بار مسواک هایی با برس نایلونی نازک ساخته شد که می توانست فضای بین دندان و لثه را تمیز کند.

تحول مسواک
در این مسواک پرزهای بسیار ظریف نایلونی که روی سر آنها ماده نرم کننده زده شده به کار رفته تا میزان آسیب به دندان کاهش یابد. در این مسواک سه برابر مسواک های قدیمی از نایلون برای ساخت برس استفاده شده است. شکل دسته مسواک طوری ساخته شده که فشار کمتری به دندان وارد آید و استفاده از آن راحت تر باشد.

نویسنده :ENW   آفلاین
ولی من شنیدم چوب مسواک خیلی برای دندان خوبه !

یعنی طب سنتی اینو میگه !

آب نمک یا دهان شویه،کدام یک بهتر است؟

مسواك و نخ دندان، سطوح بين دندان‌ها را تميز مي‌كند؛ ولي نقش دهان شويه، پايين آوردن تعداد ميكروب‌ها در دهان است.

دبیر علمی‌دومین سمینار ملاحظات دندانپزشكی بیماران خاص و سیستمیك با بیان اینكه مردم
می‌توانند به جای دهان شویه از آب نمك استفاده كنند، گفت: مسواك زدن در شب مهمتر از مسواك زدن در صبح است.
محمدحسین خوشنویسان در حاشیه نشست خبری دومین سمینار ملاحظات دندانپزشكی بیماران خاص و سیستمیك در جمع خبرنگاران گفت: مسواك و نخ دندان، سطوح بین دندان‌ها را تمیز می‌كند؛ ولی نقش دهان شویه، پایین آوردن تعداد میكروب‌ها در دهان است.

مسواك زدن دندان‌ها در شب مهمتر از صبح است
عضو هیئت علمی‌دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به رشد میكروب‌ها در دهان به كمك قندهای موجود در بزاق دهان تصریح كرد: در هنگام شب به علت كم شدن بزاق و فعالیت میكروب‌های دهان، محیط دهان اسیدی می‌شود؛ كه در نتیجه پوسیدگی دهان را افزایش می‌دهد.
وی افزود: مسواك زدن در شب باعث می‌شود محیط دهان در زمان فعالیت زیاد میكروب‌ها، قلیایی شود؛ كه در این محیط میكروب‌ها توان رشد ندارند.

مردم مواظب لكه‌های سفید‌ ـ قرمز دهان خود باشند
خوشنویسان در ادامه با اشاره به ابتلای 500 نفر در سال به سرطان دهان گفت: علائم این سرطان به صورت لكه‌های سفید - قرمز و زخم‌های كاملاً زخم‌های قرمز، خود را نشان می‌دهد.
وی افزود: فرد مبتلا به این زخم‌ها باید در صورت عدم بهبود در ظرف مدت 24 تا 72 ساعت سریعاً به پزشك مراجعه كند.
دبیر علمی‌دومین سمینار ملاحظات دندانپزشكی بیماران خاص و سیستمیك خاطرنشان كرد: تفاوت این سرطان با سرطان‌های دیگر در این است كه اگر به موقع تشخیص داده شود تا 99 درصد كاملاً قابل درمان هستند.

تهیه دهانشویه نمکی

2 قاشق چایخوری نمک را در ا لیوان آب حل کرده و در ظرف دربسته نگهداری کنید . هر بار به مقدار 20 سی سی (حجم معادل با حدودا یک قولوب) از آنرا قرقره کنید

نکاتی در مورد مسواک زدن کودک
به نطر من یکی از بهترین روشهای ارتباطات مادران و نوزدان رو کشورهای اسکاندیناوی دارن .( من از بقیه ی دنیامطلع نیستم خوشحال میشم بدونم در جاهای دیگه ی دنیا هم این اصول رعایت میشه یا نه . )
در ماه هفتم بارداری پرستار آینده  کودکت  تو رو به ۵ باردار دیگه معرفی میکنه ..( این آشنایی دلبخواهی ست .

مهمترین علل این آشنایی به خاطر ارتباط کودک با همسن های خودش هست و همین که کمک میکنه که مادر در این پروسه ی بزرگ غیر از خودش ۵ نفر دیگه رو به عینه ببینه .

بعد از معرفی خیلی دوست داشتم زودتر با این گروه آشنا بشم ....دوست داشتم از نزدیک خونشون رو ببینم ...علاقه هاشون رو بشناسم ...

اون روز که نامه ی  اسامی اومد احساس کردم اولین مسیولیت دوستیابی در مورد پسرم ( که با کی بره با کی نره ) رو دوشمه .

خدا رو شکر هر ۵ نفر بسیار خانومهای خوش مشرب ٬ تحصیل کرده ای بودن و از بابت باز خدای مهربون من رو تنها نزاشت ... چون این ۵ کودک اولین دوستهای کوچولوی پسرم میشدن .

این ها رو نوشتم ه بگم امروز از ته دل خنده  و شور و شوق کودکم رو دیدم .....

پسرم روی خوشی به بزرگترها نشون نمیده ....غریبی میکنه ولی  نه با گریه ...روش رو عین آدم بزرگها برمیگردونه و خودش رو سفت به من میچسبونه .

ولی همین پسر با نی نی های کوچولو خیلی جالب رابطه برقرار میکنه و الیته این نی نی های کوچولو رو مینیموم ماهی یکبار میبینه ....ولی این بار خیلی عجیب بود ...خیلی !

بقیه مادر ها براشون عجیب بود ...هز ۶ تا کودک خیلی جالب برای هم دا دا دو دو یا یا  میگفتن .

شاید داشتن از غیبت ماماناشون رو میکردن .

به هر حال روز خیلی خوبی بود .

( حتما در پستهای بعدی در مورد ارتباط عمومی کودکان مینویسم ....فعلا دارم مطلب جمع میکنم )

قضیه دوم توی این پست میخواستم از مسواک زدن سام بنویسم که دیدم شیمای مهربون مامان علی رضا جون  توی کامنت ها از من خواسه روش مسواک زدن سام رو بگم .

طبق نظر دندون پزشک سام ( اولین دندون که بیرون زد رفتیم و به یک دندون پزشک نشون دادیم و براش پرونده تشکیل دادیم ) تا یک سالگی نباید از خمیردندون استفاده کرد .

بعد از اون هم باید خمیر دندونی باشه بدون اسانس و بدون کف زیاد ولی حاوی فلوراید . راهترین راه اینست که پست خمیر داندان نوشته باشد : 1000 ppm  OR  1100 ppm  OR  0;1% fluor

طبق مطالعات من اگر کودک رو از دوران زیر یکسالگی به زدن مسواک عادت بدیم به هیچ عنوان دچار مشکل و سر کله زدن برای زدن مسواک کودک نخواهیم داشت .

برای شروع مسواک زدن سام من از زمانی که هنوز دندون نداشت شروع به پاک کردن هر شب ( به طور خیلی خیلی نرم و آروم ) لثه ها با یک گاز استریلی که توسط آب جوشیده مرطوب شده بود ٬ شروع به پاک کردن لثه میکردم واین کار ادامه داشت تا دندون چهارم .

هر شب و هر روز صبح .

البته بعد از شش ماهگی  تقریبا بعد از هر وعده غذا  و شروع کردم به مسواک زدن انگشتی .

( بهترین زمان برای اینکار هنگام عوض پمپیرز بود )

کودک رو به روی دشک تعویض میخوابانیم ...به آرامی مشغول صحبت کردن باهاش میشیم به طوری که خنده کنه ...و بازی بازی آرام مسواک انگشتی رو روی دندان میکشیم .....در آخر با گاز استریل تمام لثه رو شستشو میدهیم ...

صبور باشید .

از ماه پیش شروع کردم رسما به مسواک زدن .

بعد از تحقیق تونستم راحترین مسواک رو براش انتخاب  کنم . این مسواک به راحتی توی دستهای کوچکش جا میشود و به راحتی میتونه لای انگشتهاش اون رو نگه داره .

من برای اینکه سام خودش بتونه یاد بگیره و از طرفی ترسی از اینکه مسواک در دهانش باشه نداشته باشه تصمیم گرفتم تا یک هفته هر دفعه که خودم میخواستم مسواک بزنم اون رو با خودم به دستشویی میبردم و جلوی آینه مشغول مسواک زدن میشدم به طوری که علاقه ی گرفتن مسواک رو درش تقویت کنم .

بالاخره مسواک رو از دستم گرفت و شروع کرد به مزه کردن !

از همون موقع مسواک خودش رو به دستش دادم .

تا ۲ روز این برنامه ادامه داشت و هرگاه من مسواک میزدم اون هم مسواک رو دستش میگرفت و کاملا از من تقلید میکرد .

بهترین راه اینکه اول  علاقه ی مسواک زدن رو درشون تقویت کنیم . با بازی و شعر و خنده  ...اصلا زور به کار نبرید .

تا ۵ سالگی باید مادر و پدر مسواک زدن کودک رو کنترل کنند . من بعد از هر بار مسواک زدن دوباره با مسواک انگشتی سعی در تصحیح پاکیزگی دارم گرچه سام از روزی که مسواک رو دست خودش میگیره  خیلی خوشحال نمیشه دست من در دهانش بره . ولی صبور باشید و منتظر لحظه ی خنده باشید .

چند نکته :

۱ )حتما مسواک رو بعد از استفاده با آب  یا آب جوش شستشو دهید و درون جایگاه  در یخچال نگه داری کنید .

( محیط مرطوب حمام یا دستشویی محل زایمان هزاران باکتری است )

۲ ) مینیموم هر دوماه یا ماهی یکبار مسواک را عوض کنید .

۳ ) سعی کنید بعد از هر وعده غذا برای پاکیزگی بیشتر دهان و دندون مرتب هویچ و سیب به دستشون بدهید .

۴ ) زمانی که شروع به استفاده از خمیردندان کردید به کودک آموزش دهید خمیردندان رو با اب شستشو ندهد . ( کاملا تف کند ولی آبکشی نکند )  اثر اصلی قلوراید همین است که روی دندان بشیند  به همین دلیل به امروزه از مصرف خمیردندانهای پر از کف جلوگیری میکنن .

۵ ) خیلی خوب هست جایگاهی مخصوص برای مسواک در نظر گرفته شود .

۶ ) دندون گیرهای مسواکی عامل خوبی برای انگیزه  به مسواک زدن میشوند .

خوشحال میشم مطلب من رو کامل کنید .

بازم دارم مطالعه میکنم اگر به مطلب مکملی برخوردم حتما اضافه میکنم .