آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدچه برنجی بخریم؟
زمان کنونی: 02-18-2020، 12:49 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Cяαzу вσу
آخرین ارسال: Cяαzу вσу
پاسخ 0
بازدید 295

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
برنجی بخریم؟ چه

چه برنجی بخریم؟
#1
چه برنجي بخريم؟
اين روزها پيدا كردن برنجي كه ياد برنج‌هاي اصيل ايراني را در يادمان زنده كند، كار سختي شده است. حالا بازار برنج در انحصار محصولاتي است كه از كشورهاي دور و نزديك به ايران مي‌آيند و قيمت نسبتا مناسبشان طرفداران آنها را هم زياد كرده است. بيشتر اين برنج‌ها خوب قد مي‌كشند، بعضي‌هايشان هم عطر خوبي دارند اما اغلب آنها پس از پخت طعم ندارند و مثل دانه‌هاي پلاستيكي، شق و سفت مي‌شوند.

تقلب هم در بازار برنج فروشي زياد است و حتي اگر دقت هم بكني باز برنج‌هاي مخلوط به اسم برنج يكدست را به خانه مي‌بري ولي با اين همه راه‌هايي وجود دارد كه با استفاده از آنها مي‌توان برنجي با كيفيتي مناسب را انتخاب كرد.

هميشه مي‌گويند برنج كهنه بهتر از برنج نو است براي همين برنج‌هاي قديمي گران‌تر از برنج‌هاي محصول امسال هستند. علت اين مساله نيز اين است كه برنج هم،مانند هردانه ديگري در ابتدا مقداري آب دارد كه پس از برداشت و خشك كردن آن، آب درونش تبخير مي‌شود. وقتي دانه برنج خشك، سفت و فشرده باشد هنگام پختن به خود آب جذب مي‌كند و حجمش اضافه مي‌شود و به اصطلاح ري مي‌كند.

از يك پيمانه برنج ري‌دار خوب حدود 3 پيمانه چلو درمي‌آيد. اين در حالي است كه برنج نمدار ري نمي‌كند. براي همين است كه صرف با خريد برنج كهنه است و طبيعتا نتيجه‌اي نيز كه از آن حاصل مي‌شود، بهتر است. ولي تشخيص دادن اين‌كه چه برنجي مرغوب است، خودش تخصص مي‌خواهد ولي يك اصل كلي مي‌گويد برنج اعلاي انباري، خشك، باريك، سخت و نيمه بلوري است و زيردندان به آساني خرد نمي‌شود. پس هنگام خريد برنج چند دانه از آن را زير دندان له كنيد و وقتي اين كار با سختي انجام شد، معلوم است كه برنج نو نيست.

براي تشخيص عطر و طعم برنج نيز يك مشت كوچك از آن را ميان كف دو دست خوب بماليد و روي آن با دهن بدميد ـ يا به اصطلاح «ها»كنيد ـ و سپس بو بكشيد اگر برنج عطر داشته باشد خودش را نشان مي‌دهد. اين كار را به روش ديگري نيز مي‌توانيد انجام دهيد يعني چند دانه از برنج را در دهان ريخته بجويد و مزه آن را بچشيد.

بيشتر برنج‌هاي موجود در بازار دانه‌هاي شكسته يا به اصطلاح نيمدانه دارند كه پس از پخت بر كيفيت برنج اثر مي‌گذارند. پس اگر مي‌خواهيد برنجي يكدست و بدون نيمدانه داشته باشيد كمي از آن را در كف دست بريزيد و سپس دقت كنيد كه از ميان دانه‌ها چند درصد نيمدانه است. با اين آزمايش يكدست بودن برنج (يعني مخلوط نبودن) را هم مي‌توانيد معلوم كنيد. اين نكته مهمي است و يكدستي برنج بسيار اهميت دارد زيرا مدت پخت هر برنج با نوع ديگر فرق دارد و برنج مخلوط را نمي‌توان خوب از آب درآورد.

پس از خريد برنج نوبت به رعايت نكاتي ظريف براي نگهداري بهتر از آن مي‌رسد. يادتان باشد برنج بايد در جاي خشك انبار شود. گرماي عادي تابستان به برنج صدمه نمي‌زند ولي رطوبت آن را خراب مي‌كند پس محل انبار كردن برنج بايد دور از هرگونه آب و رطوبت باشد. انواع آفت‌ها ممكن است داخل برنج شوند، از آن تغذيه كنند و درون دانه‌هاي آن تخم بگذارند.براي جلوگيري از حمله اين آفت‌ها مي‌توان مقداري نمك كوبيده روي برنج ريخت وآن را زيرو رو كرد تا لايه‌اي از نمك روي دانه‌هاي برنج را بپوشاند. همچنين مي‌توان روي ظرف برنج را با پارچه پوشاند تا هم بخار آب از آن خارج شود و هم آفت تازه‌اي داخل آن نشود.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './koreafan_ZnvhsUg/mybb_threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO mybb_threadviews (tid) VALUES('10690')