آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدچه کنیم تا برده شیطان نشویم ؟
زمان کنونی: 02-28-2021، 12:27 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: yalda73
آخرین ارسال: yalda73
پاسخ 0
بازدید 570

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
شیطان ؟ برده کنیم چه تا نشویم

چه کنیم تا برده شیطان نشویم ؟
#1
اینکه در قرآن کریم فرمود : انبیاء آمدند تا معلّم کتاب و حکمت باشند از یک سو ، و تزکیه کننده نفوس باشند از سوی دیگر؛ برای آن است که بشر با آن شئون علمی*اش به اندیشه*های خوب می*رسد و مطالب را خوب درک می*کند، و با آن شئون عقل عملی*اش، به انگیزه می*رسد .
در قرآن کریم فرمود : مهم*ترین کار انبیاء آن است که به مردم هم ،بینش*های علمی بدهند ، و هم گرایش*های عملی . هم به آن*ها چیز بفهمانند ، و هم در آن*ها شوق و رغبت ایجاد کنند . هم آن*ها را صاحب اندیشه*های ناب کنند ، هم آن*ها را دارای انگیزه*های سالم . مشکل بشر یا در نداشتن اندیشه صائب است ، یا در نداشتن انگیزه سالم . جامعه یا گرفتار جهل علمی است که نمی*داند چه بکند ، یا مبتلا به جهالت عملی است که در عین حال که می*داند باید چه بکند ، گرفتار شهوت و غضب است ؛ خود خواهی است ، خود پرستی است ، هوا مداری است و مانند آن .
اینکه در قرآن کریم فرمود : انبیاء آمدند تا معلّم کتاب و حکمت باشند از یک سو ، و تزکیه کننده نفوس باشند از سوی دیگر؛ برای آن است که بشر با آن شئون علمی*اش به اندیشه*های خوب می*رسد و مطالب را خوب درک می*کند، و با آن شئون عقل عملی*اش، به انگیزه می*رسد .

قلمرو فعالیت*های (اندیشه) و (انگیزه) در حوزه جان انسان


گاهی انسان چیزی را نمی*داند ، نظیر جاهلانی که درس نخوانده*اند و در اثر درس نخواندن مبتلا به مفاسد اخلاقی*اند . گاهی انسان چیزی را می*داند ، ولی گرفتار فقدان عقل عملی است ؛ مثل عالمان بی تقوا .
عالم بی تقوا مشکل اندیشه*ای ندارد ؛ او مبتلا به فقدان انگیزه است . ما همان*طوری که در بیرون ، یعنی در سطح جسممان با بعضی از قوا درک می*کنیم ، با بعضی از قوا کار می*کنیم و بخش ادراکی*مان جدای از بخش تحریکی ماست ، با چشم و گوش چیز می*فهمیم ، با دست و پا کار می*کنیم ؛ در درون ما هم همین دو شأن هست. ما با بخشی از شئون، چیز می*فهمیم و با بخشی از شئون، تصمیم می*گیریم . تصمیم گیری و عزم، بر عهده بخشی از شئون درون ماست ، و اندیشه و جزم به عهده بخش دیگر است .

پیامدهای ضعف قوای اندیشه و انگیزه برای انسان


مطلب دیگر آن است که : همان*طوری که ما در سطح بیرون ، یعنی در فضای جسم، گاهی دارای چشم و گوش سالم هستیم ، ولی دست و پای ما فلج است ؛ یا گاهی دارای دست و پای سالمیم ، ولی چشم و گوش ما سالم نیست ؛ گاهی هر دو قسم سالم است ، گاهی هر دو قسم مریض ؛ در درون ما هم همین 4 قسم هست .
اگر در بیرون بعضی*ها چشم و گوششان سالم است ؛ یعنی خوب می*بینند ، خوب می*شنوند ؛ ولی انسان ضعیفی*اند ، دستشان ضعیف است ؛ این*ها خوب می*فهمند ، امّا نمی*توانند خوب عمل کنند ؛ مثل آدم فلج . وقتی می*بیند اینجا خطر است ، یا آتش سوزی شد ؛ می*فهمد آتش سوزی است ، خطر را احساس می*کند ، ولی قدرت رفتن ندارد ؛ همان جا می*سوزد .
یا کسی که دست و پای او سالم است ، ولی گرفتار ثقل سامعه است ؛ این بوق اتومبیل را نمی*شنود که الآن اتومبیل با سرعت دارد می*آید . چون درک نمی*کند ، نمی*شنود ؛ قدرت رفتن دارد ، همان جا می*ایستد و تصادف می*کند و می*میرد . مشکل آن آقا نداشتن نیروی ( تحریک ) است ، مشکل این آقا نداشتن نیروی ( ادراک ).
در فضای درون ما هم همین طور است ؛ گاهی یک کسی نمی*داند چه بد است ، چه خوب است ؛ چه گفته دین است ، چه گفته دین نیست ؛ چه چیز گفته خداست ، چه گفته خدا نیست ؛ و تن به هر کاری می*دهد . این مثل آدم کری است که قدرت رفتن دارد ، امّا نمی*شنود . صدای انبیاء را نمی*شنود ، صدای اولیاء را نمی*شنود .
اما بعضی هاکاملاً صدا را می*شنوند ، کاملاً می*بینند ، امّا فلجند ؛ قدرت رفتن ندارند ! این*ها عالمان بی تقوایند . عالم بی تقوا مشکل علمی ندارد . اینکه می*بینید دستش در موقع گناه نمی*لرزد ؛ جایی که نباید امضاء بکند ، امضاء می*کند ؛ پولی که نباید بگیرد ، می*گیرد ؛ جایی که نباید برود ، می*رود ؛ این معلوم می*شود از نظر دستگاه عزم ؛فلج است . عالم بی تقوا این است !
گاهی انسان چیزی را نمی*داند ، نظیر جاهلانی که درس نخوانده*اند و در اثر درس نخواندن مبتلا به مفاسد اخلاقی*اند . گاهی انسان چیزی را می*داند ، ولی گرفتار فقدان عقل عملی است ؛ مثل عالمان بی تقوا . عالم بی تقوا مشکل اندیشه*ای ندارد ؛ او مبتلا به فقدان انگیزه است

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  عملیات روانی شیطان علیه حضرت آدم و حوا yalda73 2 708 09-11-2014, 03:55 PM
آخرین ارسال: yalda73

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان