اوپــا جـونـگ ڪـی محبوب ترین کاربر انجمن
تنها کسی انتخاب میشود که برترین ارسال کننده روز ، هفته و ماه باشد .

آدرس

آدرس فعلی سایت koreafan.eu است در صورت بروز هر مشکل آدرس بعدی koreafan.. میباشد .

ساماندهي

انجمن کره فن در ستاد ساماندهي پايگاه هاي اينترنتي ثبت شد تاپیک

گروه تلگرام انجمن

گروه تلگرامی انجمن برای اطلاع رسانی از مشکلات انجمن و درخواست ها لطفا عضو بشین کلیک کنیدمطالب و تصاویر ناب از طهران!
زمان کنونی: 05-15-2021، 09:29 PM
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─
پاسخ 11
بازدید 1550

امتیاز موضوع:
  • 3 رای - 4.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
طهران و ناب از تصاویر مطالب

مطالب و تصاویر ناب از طهران!
#1
 سیستم آب طهران!

  آیا میدانید چرا به لوله ای که آب از آن خارج می شود می گوییم "شیر"؟

در سال های دور ایران؛ تنها دوشهر بیرجند و تبریز آب لوله کشی داشتند
که آن صنعت را از روسیه به امانت برده بودند. و در کلان شهری مثل تهران مردم از آب چاه که تمیز و سالم نبوداستفاده می کردند.
در شهر تهران تنها سه قنات وجود داشت که آن هم متعلق به سه سرمایه دار تهرانی بود. یکی از این قنات ها که به سرچشمه معروف بود (وهست) متعلق به سرمایه داری بود که بچه دار نمیشد.
او نذر کرد اگر بچه دار شود؛ برای تهرانیان آب لوله کشی فراهم کند. پس از مدتی بچه دار شد و برای ادای نذرش به اتریش رفت تا مهندسانی را از آنجا برای لوله کشی آب بیاورد.
در هر کشوری حیوانی که برای آنها نماد و سمبل است را بر سر خروجی آب می گذاشتند. مثلا در فرانسه سر خروس استفاده می کنند. او دید در اتریش، هر جا خروجی آب است؛ سردیسی از شیر هست. پس بر سرچشمه آب که برای مردم فراهم کرد، سر شیری گذاشت. و مردم هروقت برای برداشتن آب به آنجا می رفتند ومی گفتند:

رفتیم از سر شیر آب آوردیم!نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#2
طهران قدیم پنج محله داشت: عودلاجان، سنگلج، بازار، چاله میدان و محله دولت. محله سنگلج که بخش اعظم و عمده آن را امروزه پارک شهر تشکیل می‌دهد، در گذشته یکی از مراکز مهم سیاسی بود و با اینکه در حال حاضر تقریباً از بین رفته ولی هنوز اشتهار تاریخی خود را از دست نداده است.

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#3
تصویر زیرتهران قدیم را نشان میدهد. عده ای در حال کاشت درختان چنار و ساخت خیابان ولی عصر(عج) هستند. در دورنمای تصویر به جز هتل استقلال، ساختمانی به چشم نمی خورد.


مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#4
تهران در زمان های قدیم بویژه در دوره قاجار و اوایل پهلوی از 15 تا 20 خیابان اصلی و فرعی داشته است.

عکاسان داخلی و خارجی که در گذشته به ایران و تهران سفر می کردند در کنار بناها و جامعه ایران خیابان های آن روز را نیز مورد توجه قرار می دادند؛ به همین خاطر تعداد زیادی عکس از خیابان های تهران قدیم در حال حاضر وجود دارد

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#5
مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيدمهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

آقای حسین امانت، مهندس معمار و طراح بنایِ میدانِ شهیاد(آزادی)

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#6
دانشگاه تهران – زمستان سال ۱۳۵۵


مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#7
مهمان نميتواند عکس هاروببيند براي ثبت نام اينجا کليک کنيد

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#8
ساختمان حصار و حفر خندق‌های جدید تهران قریب به ده سال طول کشید(به دستور ناصرالدین‌شاه) و شهر تهران چندین برابر توسعه یافت و مساحت آن به سه فرسخ و نیم رسید و از طریق ۱۲ دروازه به محیط بیرون خود ارتباط یافت. این دروازه‌ها که هم اینک نیز، اگر چه ساختمان آنها از بین رفته، اما اسمشان باقی است. عبارت‌اند از:

دروازه‌های دولت، یوسف آباد و شمیران (در شمال شهر)
دروازه‌های خراسان، دولاب و دوشان تپه (در شرق شهر)
دروازه‌های باغشاه، قزوین و گمرک (در غرب شهر)
دروازه‌های غار، رباط کریم و حضرت عبدالعظیم (در جنوب شهر)

در واقع حدود جغرافیایی تهران به شرح ذیل بود:

شمال: طول خیابان انقلاب فعلی، از حدود پیچ شمیران تا کمی بعد از چهار راه کالج که به شکل مایل به طرف غرب و خیابان سی متری (کارگر کنونی) امتداد داشت.
غرب: از حدود چهار راه جمهوری کنونی تا حوالی میدان گمرک
جنوب: خیابان شوش، از حدود میدان راه آهن تا حوالی میدان گمرک.
شرق: خیابان شهباز(۱۷ شهریور فعلی) تا بعد از میدان شهدای کنونی.

و محلاتی که در داخل این محدوده قرار داشتند و هنوز بسیاری از آنها با همان اسم و رسم قدیم وجود دارند. محله دولت که به دلیل نزدیکی با کاخ‌های سلطنتی به این نام خوانده می‌شد، خیابان‌های لاله‌زار، خیابان شاه‌آباد، خیابان اسلامبول، خیابان علاء‌الدوله (فردوسی) خیابان لختی (سعدی) خیابان واگن‌خانه (خیابان اکباتان) عین الدوله، دوشان‌تپه (ژاله)، نظامیه (بهارستان) و دروازه شمیران را شامل بود.

محله عودلاجان (اودلاجان) تشکیل می‌شد از خیابان جلیل آباد (خیام) کاخ گلستان تا ناصریه (ناصر خسرو) و حدود مسجد شاه و شمال بوذرجمهری شرقی و پامنار و جنوب خیابان چراغ برق (امیر کبیر) و میدان توپخانه، که محله کلیمیان و و زرتشتیان مقیم تهران بوده‌است.
محله سنگلج که بخش اعظم و عمده آن را امروزه پارک شهر تشکیل می‌دهد، در گذشته یکی از مراکز مهم سیاسی بود و با اینکه در حال حاضر تقریباً از بین رفته ولی هنوز اشتهار تاریخی خود را از دست نداده است

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#9
بازارگردی با طعم چای  دبش  حاج علی درویش

کوچک‌ترین قهوه‌خانه بازار تهران
 
بازار تهران هزاران حجره و مغازه را در خود جای داده وهزاران نفر روزانه در آن رفت‌وآمد می‌کنند اما برای اکثر حجره‌دار‌های آنجا، قهوه‌خانه درویش نامی آشناست؛ قهوه‌خانه‌ای که     بیش از 120سال قدمت داره و تا چند سال پیش حاج علی مبهوتیان معروف به درویش آن را اداره می‌کرد و امروز پسرش جای او را گرفته


در بازار کمتر کسی است که حاج‌علی مبهوتیان را با قهوه‌خانه کوچک و چایی‌‌هایش نشناسد؛ هنوز هم کنار مدرسه عبدالله‌خان سماورش قل می‌خورد؛در قهوه‌خانه کوچک حاج علی درویش جای نشستن نیست و فقط چند صندلی بیرون مغازه دارد. مبهوتیان می گوید:«منوی قهوه خانه ما نیز کمی عجیب است. در این منو     قیمت چای ۲۰۰۰ تومان اعلام شده اما بسته به فردی که چای می‌خورد و سابقه آشنایی با پدرم و وضعیت مالی فرد، چای هزار تومانی، ۵۰۰تومانی، ۲۰۰ تومانی، ۱۰۰ تومانی، ۵۰ تومانی و رایگان هم داریم. چای رایگان معمولا برای باربرانی است که وضعیت مالیشان مطلوب نیست.به تمام مشتریانش برای بار اول ، یک یادبود که با خط خودش عبارت "یا علی" رو نوشته هدیه می ده و   برای مشتریان ثابتش استکان مخصوص داره .
طعم چایی حاج درویش بی نظیره و با شیرینی یزدی سرو می شه .
اگر گذرتون به بازار افتاد حتما سری به حاج درویش بزنید و سرشار از احساس خوب و انرژی مثبت به خریدتون ادامه بدید . 

حاج درویش در سال ۱۳۰۶ در همدان متولد شده و در سن ۱۵ سالگی به تهران آمده و از سال ۱۳۴۰ این قهوه خونه روخریده . سابقه تاسیس این قهوه خانه به سال ۱۲۹۷ بازمی‌گردد.
 البته در طول تاریخ چند بار دست به دست شده اما از سال ۱۳۴۰ تا کنون مالک آن حاج علی مبهوتیان معروف به حاج علی درویش بوده که اینک در بستر بیماری است و اکنون کاظم مبهوتیان، فرزند حاج علی درویش این قهوه خانه ۲ متر مربعی را اداره می‌کند. قهوه خانه‌  کوچک است اما برای هر کدام از مشتریان خاص و کسبه بازار استکان اختصاصی با شماره وجود دارد.


این قهوه‌خانه بسیار مورد توجه گردشگران خارجیه

در این قهوه خانه  یادمان زیبایی به شکل سکه به گردشگران اهدا میشه و دفتر یادبودی برای نوشتن خاطرات گردشگران دارند. بر سکه یادمان هم این بیت نوشته شده است: «نقش کردم رخ زیبای تو بر خانه دل/ خانه ویران شد و آن نقش به دیوار بماند».

نویسنده :─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─   آفلاین
#10
اگر به قبرستان آرامستان پرلاشز پاریس سر نزده اید، اگر آرامستان هایگیت لندن یا نووودویچی روسیه را ندیده اید، وادی السلام  
    نجف یا ظهیرالدوله تجریش را در برنامه بازدیدتان ندارید، حتما سری به گورستان ممنوعه تهران بزنید.


پا که به گورستان میگذاریم انگار در جنگلی بکر وارد شده ایم لازم به ذکر است  مساحت کل گورستان 75000 مترمربع بوده که حدود 44000 متر مربع آن متعلق به ارامنه 14200 مترمربع متعلق به کاتولیک ها ، 3700 مترمربع متعلق به ارتودوکس ها و مابقی متعلق به آشوری های کلدانی است.   طول بلند علفها نشان از این داره که سالها از عمر این سنگ قبرها گذشته. سنگهایی با علامت صلیب بر آنها و متعلق
   به کشورهای روسیه، لهستان ، فرانسه ، ایتالیا و مسیحیان ایرانی. روی سنگها نقوش صلیب - عکسهای سیاه و سفید و تصویر بانوی غمگین یا مریم غصه دار دیده میشه. بالای بعضی از قبرها شاخه های درختان کهن سایه انداختهموضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دلایل نام های محله های طهران!* ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─ 8 935 12-12-2015, 01:36 PM
آخرین ارسال: ─═हई╬ வ!ЯЗஐஇ ╬ईह═─

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان